Światowy Dzień Zapobiegania Utonięciom
25 lipca obchodzony jest Światowy Dzień Zapobiegania Utonięciom. Celem obchodów jest poprawa bezpieczeństwa na obszarach wodnych poprzez usystematyzowanie działań zapobiegających utonięciom. Hasło tegorocznej edycji brzmi: „Zrób jedno, aby zapobiec utonięciu" i stanowi okazję do zastanowienia się, co każdy z nas może zrobić jako jednostka, grupa lub rząd, aby zaradzić bardzo realnemu zagrożeniu utonięcia w naszych społecznościach.
W tym dniu chcemy zwrócić szczególną uwagę na to, jak należy zachowywać się nad wodą, aby bezpiecznie wypoczywać:
- Pływaj tylko w miejscach strzeżonych, czyli tam, gdzie jest ratownik WOPR. Informują o tym znaki i tablice.
- Stosuj się do uwag i zaleceń ratownika.
- Przestrzegaj regulamin kąpieliska, na którym przebywasz.
- Nie pływaj w wodzie o temperaturze poniżej 14 °C .
- Nie pływaj w czasie burzy, mgły (kiedy widoczność jest poniżej 50m), gdy wieje porywisty wiatr.
- Nie skacz rozgrzany do wody. Przed wejściem do wody ochlap nią klatkę piersiową, szyję, krocze i nogi - unikniesz wstrząsu termicznego.
- Nie wypływaj na głęboką wodę na materacu lub nadmuchiwanym kole.
- Nie pływaj w miejscach, gdzie jest dużo wodorostów lub wiesz, że występują zawirowania wody lub zimne prądy.
- Nie skacz do wody w miejscach nieznanych. Może się to skończyć śmiercią lub kalectwem. Absolutnie zabronione są w takich miejscach skoki "na główkę".
- Zabawy w wodzie powinny być dostosowane do Twoich umiejętności pływackich, wykluczające ryzyko i eskalację niebezpiecznych zachowań (agresji, rywalizacji i wygłupów, np.: spychanie do wody z pomostów, z materacy innych osób korzystających z kąpieliska).
- Kąpiąc się na kąpieliskach zwracaj uwagę na osoby obok Ciebie. Może się okazać, że ktoś będzie potrzebował pomocy.
- Nie przystępuj do pływania na czczo i bezpośrednio po posiłku - wzmożona przemiana materii osłabia Twój organizm, zimna woda może doprowadzić do bolesnego skurczu żołądka, co może ponieść za sobą bardzo poważne konsekwencje.
- Nie przeceniaj swoich umiejętności pływackich. Jeżeli chcesz wybrać się na dłuższą trasę pływacką, płyń asekurowany przez łódź lub przynajmniej w towarzystwie jeszcze jednej osoby.
- Postaraj się, abyś był widoczny w wodzie dla innych osób korzystających z kąpieliska: załóż czepek na głowę lub zaopatrz się w bojkę na szelkach.
- Nie pływaj na odcinkach szlaków żeglugowych oraz w pobliżu urządzeń i budowli wodnych.