W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Światowy Dzień Zapobiegania Utonięciom

25 lipca obchodzony jest Światowy Dzień Zapobiegania Utonięciom. Celem obchodów jest poprawa bezpieczeństwa na obszarach wodnych poprzez usystematyzowanie działań zapobiegających utonięciom. Hasło tegorocznej edycji brzmi: „Zrób jedno, aby zapobiec utonięciu" i stanowi okazję do zastanowienia się, co każdy z nas może zrobić jako jednostka, grupa lub rząd, aby zaradzić bardzo realnemu zagrożeniu utonięcia w naszych społecznościach.
W tym dniu chcemy zwrócić szczególną uwagę na to, jak należy zachowywać się nad wodą, aby bezpiecznie wypoczywać:

  1. Pływaj tylko w miejscach strzeżonych, czyli tam, gdzie jest ratownik WOPR. Informują o tym znaki i tablice.
  2. Stosuj się do uwag i zaleceń ratownika.
  3. Przestrzegaj regulamin kąpieliska, na którym przebywasz.
  4. Nie pływaj w wodzie o temperaturze poniżej 14 °C .
  5. Nie pływaj w czasie burzy, mgły (kiedy widoczność jest poniżej 50m), gdy wieje porywisty wiatr.
  6. Nie skacz rozgrzany do wody. Przed wejściem do wody ochlap nią klatkę piersiową, szyję, krocze i nogi - unikniesz wstrząsu termicznego.
  7. Nie wypływaj na głęboką wodę na materacu lub nadmuchiwanym kole.
  8. Nie pływaj w miejscach, gdzie jest dużo wodorostów lub wiesz, że występują zawirowania wody lub zimne prądy.
  9. Nie skacz do wody w miejscach nieznanych. Może się to skończyć śmiercią lub kalectwem. Absolutnie zabronione są w takich miejscach skoki "na główkę".
  10. Zabawy w wodzie powinny być dostosowane do Twoich umiejętności pływackich, wykluczające ryzyko i eskalację niebezpiecznych zachowań (agresji, rywalizacji i wygłupów, np.:  spychanie do wody z pomostów, z materacy innych osób korzystających z kąpieliska).
  11. Kąpiąc się na kąpieliskach zwracaj uwagę na osoby obok Ciebie. Może się okazać, że ktoś będzie potrzebował pomocy.
  12. Nie przystępuj do pływania na czczo i bezpośrednio po posiłku  - wzmożona przemiana materii osłabia Twój organizm, zimna woda może doprowadzić do bolesnego skurczu żołądka, co może ponieść za sobą bardzo poważne konsekwencje.
  13. Nie przeceniaj swoich umiejętności pływackich. Jeżeli chcesz wybrać się na dłuższą trasę pływacką, płyń asekurowany przez łódź lub przynajmniej w towarzystwie jeszcze jednej osoby.
  14. Postaraj się, abyś był widoczny w wodzie dla innych osób korzystających z kąpieliska: załóż czepek na głowę lub zaopatrz się w bojkę na szelkach.
  15. Nie pływaj na odcinkach szlaków żeglugowych oraz w pobliżu urządzeń i budowli wodnych.

Zdjęcia (1)

{"register":{"columns":[]}}