Światowy Dzień Zdrowia 2023
Światowy Dzień Zdrowia (ang. World Health Day) to święto ustanowione przez Pierwsze Zgromadzenie Ogólne Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) w 1948 roku. Obchodzone jest corocznie od 1950 w dniu 7 kwietnia, w rocznicę powstania WHO. Jego celem jest zwrócenie szczególnej uwagi na najbardziej istotne i zaniedbywane problemy zdrowotne społeczeństw na świecie.
Celem Światowego Dnia Zdrowia jest skupienie uwagi na konieczności zapewnienia powszechnej opieki zdrowotnej i możliwości osiągnięcia zysków płynących z tego faktu. Cytując Dyrektora Generalnego WHO, „nikt nie powinien wybierać między śmiercią, a trudnościami finansowymi. Nikt nie powinien wybierać pomiędzy kupieniem leków,
a kupieniem jedzenia.”
W kwietniu 2023 Światowa Organizacja Zdrowia obchodzi 75-tą rocznicę swojego istnienia, która jest okazją do spojrzenia wstecz na sukcesy zdrowia publicznego, które poprawiły jakość życia w ciągu ostatnich siedmiu dekad. To także okazja do zmotywowania do działania, aby stawić czoła wyzwaniom zdrowotnym dnia dzisiejszego i jutra.
Tegoroczne hasło przewodnie obchodów Światowego Dnia Zdrowia pn. „Zdrowie dla wszystkich" skupia się na tym aby promować zdrowie, aby każdy i wszędzie mógł osiągnąć najwyższy poziom zdrowia i dobrego samopoczucia.
W ostatnich latach WHO proponowało następujące hasła przewodnie:
2009 - „Ratujmy życie! Bezpieczne szpitale w czasie katastrof!”;
2010 - „Człowiek i miasto”;
2011 - „Oporność mikroorganizmów (wirusów, bakterii, niektórych pasożytów) na leki antywirusowe, antybiotyki oraz leki przeciwmalaryczne”;
2012 - „Więcej zdrowia - więcej życia”;
2013 - „Zdrowe bicie serca”;
2014 - „Choroby przenoszone przez wektory”;
2015 - "Z pola na stół - uczyń jedzenie bezpiecznym";
2016 - "Pokonaj cukrzycę!";
2017 - "Depresja - porozmawiajmy o niej";
2018 - "Podstawowa opieka zdrowotna wszystkim, wszędzie";
2019 - „Popularyzowanie Uniwersalnej Opieki Zdrowotnej” ("Zdrowie dla wszystkich i wszędzie";
2020 - „Docenienie pracy pielęgniarek i położnych”;
2021 - „Budowanie sprawiedliwszego i zdrowszego świata”;
2022 - „Nasza planeta, nasze zdrowie”;
2023 - „Zdrowie dla wszystkich";
Do zadań promotorów zdrowia z ramienia Państwowej Inspekcji Sanitarnej należy w okresie obchodów Światowego Dnia Zdrowia skupić się na propagowaniu treści profilaktyczno-zdrowotnych i realizowaniu zadań mających na celu propagowanie zdrowego stylu życia i prawidłowych nawyków higienicznych.