31 MAJA ŚWIATOWY DZIEŃ BEZ TYTONIU
31.05.2022
Co roku w dniu 31 maja obchodzony jest Światowy Dzień Bez Tytoniu. Inicjatywa ta powstała, żeby zwrócić uwagę na rosnącą liczbę osób używających wyroby tytoniowe i uświadomić społeczeństwo o negatywnych skutkach zdrowotnych związanych z nałogiem tytoniowym. Tegorocznym hasłem Światowego Dnia Bez Tytoniu jest „Tytoń: zagrożenie dla naszego środowiska”.
Według szacunków Światowej Organizacji Zdrowia tytoń zabija każdego roku około
8 milionów ludzi. Uprawa, produkcja, dystrybucja i użytkowanie tytoniu niszczy nie tylko ludzkie zdrowie i życie, ale też zatruwa wodę, glebę i miasta chemikaliami, toksycznymi odpadami, niedopałkami papierosów a także odpadami z e-papierosów. Ten negatywny wpływ jest ogromny i wciąż rośnie. Każdego roku uprawa tytoniu niszczy 3,5 miliona hektarów ziemi. Łączy się ona z wycinką lasów, zwłaszcza w krajach rozwijających się. Produkcja papierosów wiąże się z emisją 84 megaton dwutlenku węgla uwalnianych do atmosfery oraz zużywa 22 miliardy litrów wody. To wszystko sprawia, że każdy wypalony papieros lub zużyty wyrób tytoniowy marnuje cenne zasoby naturalne, od których zależy nasza egzystencja.
Powyższe liczby pokazują jak wiele dóbr przyrody tracimy z powodu przemysłu tytoniowego i jak bardzo zatruwa on nasze środowisko. Nie zapominajmy jednak, że papierosy nie tylko powodują szkody dla środowiska, ale także zagrażają bezpośrednio zdrowiu każdego palacza
i osób z jego otoczenia.
Jeśli zależy nam na naszym zdrowiu i otaczającym nas środowisku to zerwijmy z nałogiem
i zadbajmy o świeże powietrze dookoła nas.
Rzuć palenie, a zadbasz nie tylko o zdrowie, ale i o planetę!
Źródło: Światowa Organizacja Zdrowia https://www.who.int/campaigns/world-no-tobacco-day/2022