W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Bezpieczne wakacje 2024

25.06.2024

Do zadań Państwowej Inspekcji Sanitarnej należy między innymi sprawowanie nadzoru nad warunkami higieny wypoczynku i rekreacji- w celu ochrony zdrowia ludzkiego przed niekorzystnym wpływem szkodliwości i uciążliwości środowiskowych ( art.1 pkt.5 ustawy z dnia 14 marca 1985r. o Państwowej Inspekcji Sanitarnej – t.j. Dz.U. z 2024 r. poz.416).

 

 

Do zakresu działania Państwowej Inspekcji sanitarnej należy w szczególności kontrola przestrzegania przepisów określających wymagania higieniczno-sanitarne wypoczynku dzieci i młodzieży.

 

Organizując wypoczynek dla dzieci i młodzieży należy zadbać o bezpieczne i higieniczne warunki dla jego uczestników, stosując przy tym obowiązujące wymagania, określone w rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej z dnia 30 marca 2016 roku w sprawie wypoczynku dzieci i młodzieży ( Dz.U. z 2016r. poz. 452 ze zmianami ).                                                                                                  

Wypoczynek organizować  mogą szkoły, inne placówki, osoby prawne i fizyczne, a także jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej. Warunkiem organizacji wypoczynku jest zgłoszenie wypoczynku przez organizatora Kuratorowi Oświaty, właściwemu ze względu na miejsce siedziby lub zamieszkania organizatora. Kurator Oświaty informuje następnie Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego oraz Komendanta Państwowej Straży Pożarnej właściwych ze względu na miejsce lokalizacji wypoczynku.

Zgłoszenia wypoczynku dokonuje się poprzez wypełnienie formularza drogą elektroniczną, zamieszczonego na stronie Ministra Edukacji Narodowej www.wypoczynek.men.gov.pl., nie później jednak niż 21 dni przed terminem rozpoczęcia wypoczynku. Rozporządzenie nakłada obowiązek zgłaszania każdego turnusu osobno.                                                                                                                    

Obiekt, w którym ma być zorganizowany wypoczynek i jego teren muszą spełniać wymogi dotyczące bezpieczeństwa, ochrony przeciwpożarowej, warunków higieniczno-sanitarnych oraz ochrony środowiska określonych przepisami.


Inspekcja Sanitarna, prowadząc nadzór nad warunkami higieny wypoczynku i rekreacji, ocenia :

  • warunki mieszkalne oraz sanitarne
  • żywienie uczestników wypoczynku
  • możliwość korzystania z kąpielisk
  • wyposażenie techniczne obiektu
  • sposób gromadzenia odpadów stałych
  • teren placówki
  • program zajęć dla uczestników
  • zapewnienie opieki medycznej
  • przestrzeganie zakazu palenia
  • przypadku obozów pod namiotami sposób zaopatrzenia w wodę.
     

W zakresie organizacji obozów pod namiotami obowiązuje Instrukcja Głównego Inspektora Sanitarnego w sprawie wymagań higieniczno-sanitarnych dla stacjonarnych obozów pod namiotami. W ogólnopolskiej elektronicznej bazie danych, na stronie www.wypoczynek.men.gov.pl również rodzice, wysyłający dzieci na wypoczynek, mają możliwość uzyskania informacji o organizatorze.

Rodzice przed wysłaniem dzieci na wypoczynek powinni sprawdzić:

- kto jest organizatorem wypoczynku                                                            

- czy wypoczynek został zarejestrowany w Kuratorium Oświaty 

-czy kierownictwo i kadra posiada odpowiednie kwalifikacje                                                                                               

- na warunki zakwaterowania i wyżywienia

- na zapewnienie opieki medycznej                                                                                                   

oraz :

uczulić dzieci na zachowanie szczególnej ostrożności w kontaktach z nowo poznanymi osobami, nie przyjmowaniu poczęstunków od przypadkowo poznanych osób, korzystanie z kąpieli w miejscach do tego wyznaczonych, nie zbaczania ze szlaków wędrówek pieszych czy rowerowych;                                                                                                                                                    - przypomnieć o zasadach bezpieczeństwa w ruchu drogowym, zasadach bezpiecznej zabawy, przestrzec przed kontaktem ze zwierzętami, o nieokazywaniu zawartości portfela osobom postronnym, słuchać poleceń wychowawców a także o dobieraniu ubioru do warunków panujących na zewnątrz i jak i dbania o higienę osobistą i otoczenia.

 

Ważnym elementem jest  podanie dziecku  numerów alarmowych:

112 - centrum powiadamiania ratunkowego,  999 – pogotowie; 998 – Straż Pożarna; 997 – Policja  

Do pobrania:

https://www.gov.pl/web/gis/instrukcja-w-sprawie-wymagan-higieniczno-sanitarnych-dla-stacjonarnych-obozow-pod-namiotami

{"register":{"columns":[]}}