W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Europejski Dzień Walki z Otyłością

21.05.2021

Piramida IZZ v3

22 Maja - Europejski Dzień Walki z Otyłością

Otyłość jest nazywana chorobą cywilizacyjną XXI wieku. To jedna z najczęstszych chorób, na którą cierpią ludzie niezależnie od wieku i płci. Co drugi Polak ma nadwagę, a co piąty zmaga się już z otyłością. Rocznie z powodu chorób związanych z nadwagą i otyłością umiera ponad 2,5 miliona osób na świecie. Problem ten coraz częściej dotyczy nie tylko osób dorosłych, ale również dzieci i młodzieży. Szacuje się, że do 2025 r. będzie 177 milionów 5 – 17 latków z nadwagą oraz 91 milionów z otyłością.

Według Światowej Organizacji Zdrowia, w Europie otyłość dotyka przeciętnie jednego na trzech chłopców i jedną na pięć dziewczynek w wieku od sześciu do dziewięciu lat.  Odnosząc się do tempa wzrostu otyłości przewiduje się, że w 2025 r. ok. 12 milionów dzieci będzie miało nieprawidłową tolerancję glukozy, 4 miliony zachoruje na cukrzycę typu 2, 27 milionów będzie miało nadciśnienie, a u 38 milionów dojdzie do stłuszczenia wątroby lub nagromadzenia tłuszczu w tym organie.

Jak rozróżnić nadwagę od otyłości? Ich przyczyną jest nadprogramowa ilość tkanki tłuszczowej. Żeby sprawdzić czy mamy do czynienia z nadwagą czy już z otyłością używamy wskaźnika BMI (masę ciała w kilogramach dzielimy przez wzrost do kwadratu, liczony w metrach). Jeżeli dodatkowo chcemy sprawdzić, czy nasz problem dotyczy otyłości brzusznej czy biodrowej, korzystamy ze wskaźnika WHR: jest to stosunek obwodu w talii do obwodu bioder. Pamiętamy, że nadwaga pojawia się gdy dostarczamy sobie więcej kalorii niż jesteśmy w stanie spalić. Głównymi przyczynami prowadzącymi do otyłości jest niewłaściwa dieta oraz brak aktywności fizycznej, siedzący tryb życia. Pijemy za dużo napojów słodzonych, co również nie jest obojętne dla naszego organizmu. Często zamiast posiłków obfitujących w warzywa i owoce wybieramy niezdrowe fast – foody. Zawsze jednak możemy zmienić nasze złe nawyki. Proponuję odwiedzić portal z dietami dla każdego: Diety

 

Źródło: http://www.izz.waw.pl/zasady-prawidowego-ywienia

Materiały

Piramida zdrowego żywenia i aktywności fizycznej
Piramida​_zdrowego​_żywenia​_i​_aktywności​_fizycznej.jpg 5.11MB
{"register":{"columns":[]}}