Październik miesiącem ważenia tornistrów
PAŹDZIERNIK MIESIĄCEM WAŻENIA TORNISTRÓW
1 października Ogólnopolskim Dniem Tornistra. Jest to akcja edukacyjna MEN, która inauguruje projekt mający na celu zapobieganie zjawisku noszenia przez uczniów zbyt ciężkich plecaków. Temat przeciążonych tornistrów od lat jest podejmowany przez rodziców, uczniów, nauczycieli, lekarzy.
Wyniki badań na temat szkodliwości ciężkich szkolnych tornistrów prowadzą do tych samych wniosków: nadmierne obciążenie młodego kręgosłupa to prosta droga do bólu pleców i poważniejszych schorzeń w przyszłości.
W ramach obchodzonego Ogólnopolskiego Dnia Tornistra pracownicy Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Słubicach przeprowadzili pomiary wagi tornistrów w dwóch wyznaczonych placówkach.
Do analizy przyjęto proporcję wagi ciała dziecka do wagi tornistra oraz wiek dziecka. Wyniki kwalifikowano w dwóch kategoriach:
- norma niska z wagą tornistrów do 10% masy ciała ucznia
- norma wysoka z wagą tornistrów do 15% masy ciała ucznia
Badania wykazały, że u 55% uczniów waga tornistrów przekroczyła 10% masy ich ciała, a u 10% uczniów waga tornistrów przekroczyła 15% masy ich ciała. Wyniki przeprowadzonych badań nie odbiegają się od wyników badań przeprowadzonych w latach ubiegłych, gdzie tornistry przekraczające 10% masy ciała ucznia stwierdzono u 59% uczniów w 2022 roku i u 49% uczniów w 2019 roku.
Zbyt ciężki tornister może zaburzyć prawidłowy rozwój kręgosłupa dziecka, skutkiem czego jest boczne skrzywienie kręgosłupa czyli skolioza, a duże ciężary noszone przez dzieci wpływają negatywnie na stawy biodrowe, kolana, a także stopy. Skutki wad postawy, które dziecko nabyło w dzieciństwie ujawniają się najczęściej dopiero w dojrzałym wieku zwyrodnieniami kręgosłupa i stawów, nieprawidłowościami w funkcjonowaniu narządów wewnętrznych oraz bólami kończyn. Nabyte przez dzieci wady postawy, które zmieniają statykę kręgosłupa skutkują na całe życie.
Według wytycznych Głównego Inspektoratu Sanitarnego tornister powinien posiadać ergonomiczną, odpowiednio usztywnioną ściankę przylegającą do pleców, a jego ciężar- być rozłożony symetrycznie. Cięższe rzeczy należy umieścić na dnie, a lżejsze- wyżej. Zaleca się, by tornister miał równe, szerokie szelki, których długość umożliwi uczniowi jego swobodne wkładanie i zdejmowanie, jednocześnie zapewniając jak najlep0sze przyleganie plecaka do pleców. Doradza się również dodatkowe zapięcie szelki z przodu klatki piersiowej. Tornister należy nosić na obu ramionach.
Aby zapobiec wadom postawy wśród dzieci, należy nie tylko dobrze dobrać i spakować tornistry, ale również zapewnić odpowiednią ilość ruchu i właściwe stanowisko pracy.