W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Informacja dotycząca bezpiecznego korzystania z basenów ogrodowych

13.06.2024

W okresie letnim popularną i ciekawą formą spędzania czasu jest kąpiel w basenie. Coraz częściej organizatorzy, aby uatrakcyjnić dzieciom i młodzieży pobyt na zorganizowanym wypoczynku oferują aktywność w wodzie. W tym celu wykorzystują baseny ogrodowe, głównie przeznaczone do użytku indywidualnego / prywatnego.

Roześmiana dziewczynka pływa w dmuchanym kole w basenie.

Do najpopularniejszych basenów ogrodowych zaliczamy baseny: dmuchane, rozporowe, stelażowe oraz drewniane. Jednak nie są one przeznaczone do użytku publicznego, o czym zdarza się zapomnieć organizatorom różnych form wypoczynku.
Niezależnie od rodzaju basenu i jego użytkowników woda powinna być wolna od zanieczyszczeń zarówno tych widzialnych ludzim okiem jak i mikrobiologicznych oraz chemicznych. W wodzie musi być dodatkowo stale obecny środek dezynfekcyjny w stężeniach działających szybko i skutecznie na mikroorganizmy, wnoszone przez osoby korzystające z kąpieli.

Do utrzymania bieżącej czystości wody służy m. in.:

  • basenowa instalacja z filtrem i pompą,
  • skimmer, który  zbiera zanieczyszczenia,  typu: liście, gałęzie, płatki kwiatów, czy kurz,
  • preparat chloru,
  • tabletka wielofunkcyjna, która zawiera w sobie m. in.: chlor, regulator pH, środek glonobójczy oraz krystalizator,
  • ozonowanie wody.

    
Szczególnie istotnym jest, aby woda w basenie nie stwarzała zagrożenia zdrowotnego dla osób korzystających. Obecnie obowiązujące przepisy nie precyzują wymagań jakości wody w tego typu obiektach, jednak informacje o czynnikach wypływających na jakość wody w basenie są tak istotne, że należy się zastanowić nad odpowiednią dla zdrowia i życia ludzi jakością wody.
Zatem w celu zapewnienia odpowiedniej jakości wody oraz zabezpieczenia osób korzystających z tego typu obiektów woda powinna spełniać w częściowym zakresie wymogi określone w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 9 listopada 2015 r. w sprawie wymagań, jakim powinna odpowiadać woda na pływalniach (tekst jednolity: Dz. U. z 2022 poz. 1230) oraz Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 07.12.2015 r. w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi (Dz. U. z 2017 poz. 2294). Zakres badań wody powinien być uzależniony od rodzaju zamontowanych urządzeń, stopnia ryzyka zdrowotnego dla osób korzystających z basenu, ilości osób korzystających z basenu oraz sposobu dostarczania wody w celu napełnienia niecki (wodociąg, woda przenoszona w wiadrach i inne).
Należy również wspomnieć, że obowiązek dostosowania obiektu do właściwego korzystania oraz późniejszej eksploatacji leży w gestii właściciela lub zarządcy obiektu. To on powinien w taki sposób dostosować regulamin korzystania z basenu i w taki sposób nim zarządzać (w tym wykonywać systematyczne badanie jakości wody) aby zminimalizować potencjalne ryzyko zdrowotne osób korzystających z basenu.

Ważne są też działania prewencyjne polegające na przykrywaniu basenu matą w okresie nieużytkowania oraz wymiana części wody.
  

Wpływ na jakość mikrobiologiczną wody ma liczba korzystających z basenu, wymiana części wody, uzdatnianie wody i stosowanie środka dezynfekcyjnego.
W wodzie znajduje się wiele mikroorganizmów, takich jak: wirusy, bakterie, grzyby oraz pierwotniaki. Mimo że nie wszystkie są patogenami, czyli nie mają zdolności wywoływania chorób u ludzi, niektóre mikroorganizmy stanowią poważne zagrożenie dla zdrowia. Zatem korzystanie z wody nie spełniającej wymagań jakości, może wpływać na zdrowie powodując:

  • choroby skórne, np. grzybice, opryszczki, świąd;
  • choroby oczu, np. zapalenie spojówek, grzybicze zapalenie rogówki;
  • problemy ze strony układu pokarmowego, np. bólu brzucha, wymioty, nudności;
  • problemy ze strony układu oddechowego, np. infekcje górnych i dolnych dróg oddechowych, legioneloz, zapalenia zatok lub przewodu słuchowego;
  • choroby układu moczowo-płciowego, np. grzybice, zakażenia układu moczowego,
  • problemy ze strony układu nerwowego, np. bólu i zawrotów głowy.

W przypadku korzystania z basenu ogrodowego podczas zorganizowanego wypoczynku pełną odpowiedzialność ponosi organizator wypoczynku, na którym spoczywa obowiązek zapewnienia bezpiecznych i higienicznych warunków, o czym stanowi art. 92c ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 07.09.1991 r. o systemie oświaty (tekst jednolity: Dz. U. z 2024 r. poz. 750).

 

{"register":{"columns":[]}}