Kampania edukacyjna dotycząca HIV/AIDS
16.06.2021
16-30 czerwca 2021 ruszyła kampania edukacyjna Krajowego Centrum ds. AIDS „Czy wiesz, że….? inspirująca do pogłębienia wiedzy o HIV/AIDS oraz do wykonania testu.
Kampania została przygotowana w oparciu o wyniki badań społecznych dotyczących wiedzy na temat HIV/AIDS w naszym kraju, informacje przekazane przez konsultantów z Poradni Internetowej HIV/AIDS oraz z Telefonu Zaufania HIV/ AIDS, które świadczą o systematycznym spadku poziomu wiedzy Polaków. Tymczasem problem zakażeń nie zniknął. Co roku wzrasta liczba osób zakażonych HIV. Od wdrożenia przedmiotowych badań w 1985 r. do 31 grudnia 2020 r. stwierdzono w Polsce 26 486 zakażeń HIV, odnotowano 3 815 zachorowań na AIDS, a 1428 zgonów. Celem kampanii jest podniesienie poziomu wiedzy, obalenie mitów i przybliżenie faktów na temat wirusa HIV, choroby AIDS oraz innych chorób przenoszonych drogą płciowa - STIs.
- NIE ma ryzyka zakażenia HIV podczas pływania w basenie.
- NIE ma ryzyka zakażenia HIV drogą kropelkową, np. przez kaszel lub kichanie.
- NIE ma ryzyka zakażenia HIV ani przez ukąszenie, ani przez rozgniecenie na sobie czy połknięcie komara.
- HIV przenosi się głównie podczas niezabezpieczonych kontaktów seksualnych.
- Do zakażenia kiłą, rzeżączką, HPV i innymi STIs dochodzi w podobny sposób jak do zakażenia HIV.
Wykonanie testu w kierunku HIV jest jedyną metodą rozpoznania zakażenia HIV i innych STIs. Badanie można zrobić anonimowo, bezpłatnie i bez skierowania w jednym z 30 punktów konsultacyjno-diagnostycznych (PKD) w całej Polsce. Wykaz adresów tych punktów znajduje się na stronie internetowej: https://aids.gov.pl/pkd. W Białymstoku przy ul. Bema 2 lok. 011, tel. 882 122 228 w godzinach:
poniedziałek 15:00 – 17:30
środa 15:00 – 17:30
W związku z sytuacją epidemiologiczną, ze względu na występowanie zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2, obowiązuje telefoniczne umawianie wizyty na konkretny dzień i godzinę celem wykonania testu w kierunku HIV.
Szczegółowe informacje dotyczące kampanii znajdują się na stronie internetowej Krajowego Centrum ds. Aids: https://aids.gov.pl.
Fachową wiedzę i pomoc można uzyskać pod bezpłatnym Telefonem Zaufania HIV/AIDS: 800 888 448