Światowy Dzień Świadomości Autyzmu
02.04.2023
2 kwietnia to Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Został on ustanowiony w 2008 r. z inicjatywy osoby Jej Wysokości Muzy, małżonki emira Hamada ibn Chalifa Al Saniego z Kataru, popartej przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych.
Celem akcji jest zwiększenie świadomości społecznej na temat autyzmu oraz zwrócenie uwagi na potrzebę większej empatii i tolerancji dla osób dotkniętych autyzmem. Kampania przyczynia się również do kształtowania właściwych postaw prospołecznych oraz przeciwdziałania wykluczeniu społecznemu.
Słowo „autyzm” pochodzi od greckiego słowa autos, co oznacza „sam”. Nie do końca wiadomo, co tak naprawdę jest przyczyną autyzmu. Dotychczas za główny czynnik zaburzeń autystycznych uważa się nieprawidłowy rozwój ośrodkowego układu nerwowego człowieka – o podłożu genetycznym. Określono dużą liczbę genów odpowiedzialnych za autyzm oraz czynniki środowiskowe.
W diagnostyce autyzmu nie ma jednoznacznych testów medycznych. Lekarze, psycholodzy -specjaliści przede wszystkim skupiają się na obserwacji zachowania dziecka i jego rozwoju.
Autyzm może mieć różne nasilenie u każdego dziecka. Dziecko wymaga stałej opieki. Leczenie polega na różnych formach psychoterapii – powinna ona dotyczyć całej rodziny.
Im wcześniej wdrożony zostanie proces terapeutyczny, tym dziecko ma większe szanse na poprawę funkcjonowania w środowisku.