W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Badania Sanitarno-Epidemiologiczne i Orzeczenie Lekarskie do Celów Sanitarno-Epidemiologicznych

14.11.2022

Obecnie badanie sanitarno-epidemiologiczne kończy się wydaniem przez lekarza orzeczenia do celów sanitarno-epidemiologicznych.

Badania

Obowiązkowa kiedyś tzw „książeczka zdrowia do celów sanitarno-epidemiologicznych” została usunięta z systemu prawnego.

Kiedy wykonuje się badanie do celów sanitarno-epidemiologicznych?

Badanie to przeprowadza się u osób podejmujących lub wykonujących prace, przy wykonywaniu których istnieje możliwość przeniesienia zakażenia lub choroby zakaźnej na inne osoby, jak również u uczniów, studentów i doktorantów kształcących się do wykonywania prac, przy których istnieje możliwość przeniesienia zakażenia lub choroby zakaźnej na inne osoby. Badaniom podlegają  więc osoby, które pracują   na stanowiskach związanych między innymi z wytwarzaniem, pakowaniem, dystrybucją lub przechowywaniem nieopakowanej żywności i wody przeznaczonej do spożycia oraz przez osoby zajmujące się przygotowaniem i wydawaniem posiłków, wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi oraz leków, myciem naczyń i pojemników przeznaczonych na żywność, wodę lub leki, a także osoby, które w związku z wykonywaniem swoich obowiązków służbowych  mają długotrwały, bezpośredni  kontakt z innymi osobami, jak wychowawcy w przedszkolu czy nauczyciele.

Jak wykonać badanie sanitarno-epidemiologiczne?

Badanie do celów sanitarno-epidemiologicznych składa się z badania lekarskiego (podmiotowego i przedmiotowego) oraz dodatkowych badań (np. badanie mikrobiologiczne kału w kierunku Salmonella, Shigella czy  badanie RTG płuc). Zakres badań dodatkowych ustala lekarz przeprowadzający badanie do celów sanitarno-epidemiologicznych, uwzględniając potencjalną drogę szerzenia się zakażenia na konkretnym stanowisku pracy, przy wykonywaniu określonych czynności zawodowych.

Badania laboratoryjne w kierunku Salmonella, Shigella  wykonywane są w Laboratorium Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Gdańsku, do którego należy, po wcześniejszej rejestracji, dostarczyć materiał do badań. Szczegółowe informacje dotyczące poboru i dostarczenia materiału (kału) do badań w kierunku Salmonella, Shigella w laboratorium WSSE w Gdańsku  można znaleźć na naszej stronie internetowej:

https://www.gov.pl/web/wsse-gdansk/badanie-wymagane-do-pracy-dla-celow-sanitarno-epidemiologicznych

Z uzyskanymi wynikami badań dodatkowych należy udać się do lekarza, najlepiej lekarza medycyny pracy, który po przeprowadzeniu badania może wydać:

1. orzeczenie lekarskie o zdolności do wykonywania prac, przy wykonywaniu których istnieje możliwość przeniesienia zakażenia lub choroby zakaźnej na inne osoby;

2. orzeczenie lekarskie o czasowych lub trwałych przeciwwskazaniach do wykonywania prac, przy wykonywaniu których istnieje możliwość przeniesienia zakażenia lub choroby zakaźnej na inne osoby.

{"register":{"columns":[]}}