Badanie do celów sanitarno-epidemiologicznych
Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Środzie Wielkopolskiej NIE WYKONUJE BADAŃ do celów sanitarno – epidemiologicznych.
Zapraszamy osoby zainteresowane wykonaniem badania do celów sanitarno – epidemiologicznych do zapoznania się z materiałem i instrukcją poniżej.
Instrukcja pobierania materiału do badania sanitarno-epidemiologicznego
Badanie wykonuje się w celu wykrycia biologicznych czynników chorobotwórczych lub potwierdzenia rozpoznania choroby zakaźnej i składa się z badania laboratoryjnego, badania lekarskiego oraz konsultacji specjalistycznych.
Wymazówki do badań umieszczamy w pojedynczym przezroczystym foliowym woreczku
i dostarczamy wszystkie razem trzeciego dnia (najpóźniej czwartego) do:
• Laboratorium Analitycznego Szpitala Średzkiego Serca Jezusowego Sp. z o.o. lub
• Punktu Pobrań NZOZ DIAGNOSTYKA (ul. Dąbrowskiego 20/ ul. Czerwonego Krzyża 2)
UWAGA: Wymazówki dostarczyć do laboratorium od poniedziałku do środy (w godz.7.30-10.00).
ORZECZENIE LEKARSKIE Z BADANIA PRZEPROWADZONEGO DO CELÓW SANITARNO – EPIDEMIOLOGICZNYCH WYDAJE LEKARZ MEDYCYNY PRACY NA PODSTAWIE WYNIKU BADANIA LABORATORYJNEGO.
Kto ma obowiązek wykonania badań?
Obowiązek wykonywania badań sanitarno-epidemiologicznych regulują przepisy rozdziału 2 ustawy z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi. Przedmiotowa ustawa nakłada obowiązek badań do celów sanitarno-epidemiologicznych na osoby podejmujące lub wykonujące prace, przy wykonywaniu których istnieje możliwość przeniesienia zakażenia lub choroby zakaźnej na inne osoby. Obowiązek dotyczy także uczniów, studentów i doktorantów kształcących się do wykonywania prac, przy wykonywaniu których istnieje możliwość przeniesienia zakażenia lub choroby zakaźnej na inne osoby.
Do prac, przy wykonywaniu których istnieje możliwość przeniesienia zakażenia na inne osoby należą te na stanowiskach związanych z:
- kontaktem (ciągłym, stałym, bezpośrednim i bliskim) z innymi osobami, stwarzające zagrożenie przeniesienia zakażenia na inne osoby,
- wytwarzaniem, pakowaniem, dystrybucją lub przechowywaniem nieopakowanej żywności, a także przygotowaniem i wydawaniem posiłków, myciem naczyń i pojemników przeznaczonych na żywność.