Bezpieczne Walentynki 2023
13.02.2023
14 lutego „Walentynki” - to czas romantycznych randek, jak również okres sprzyjający zawieraniu nowych, nie zawsze przemyślanych znajomości i podejmowaniu ryzykownych zachowań. „Święto Zakochanych” stanowi doskonałą okazję do realizacji akcji informacyjno – edukacyjnej mającej na celu promowanie bezpiecznych zachowań w aspekcie zakażeń HIV i choroby AIDS oraz innych chorób przenoszonych drogą płciową.
Nie każdy na co dzień zastanawia się nad swoim zachowaniem i niestety, nie każdy odnosi ryzyko zakażeń do siebie i swojej rodziny. Aby o siebie świadomie zadbać, trzeba posiadać, choć minimalną wiedzę o objawach chorób i ich możliwych skutkach.
Jeśli zachowałeś się ryzykownie, zrób test na HIV
jest to jedyna metoda sprawdzenia, czy doszło do zakażenia !!!
Test można wykonać anonimowo, bezpłatnie, bez skierowania w punktach konsultacyjno-diagnostycznych, których lista jest dostępna pod adresem aids.gov.pl/pkd/.
PAMIĘTAJ ! Należy przestrzegać prostych zasad, by uniknąć zakażenia wirusem HIV:
- Wykonuj tatuaże i przekłuwaj uszy tylko w specjalistycznych gabinetach!
- Bądź wierny partnerowi i wymagaj wierności od partnera!
- Unikaj przypadkowych kontaktów seksualnych - nowy partner może być zakażony HIV!
- Unikaj narkotyków i „dopalaczy”!
- Używaj tylko własnych przyborów kosmetycznych!
- Pamiętaj, że prezerwatywa zmniejsza ryzyko zakażenia HIV!
Trzy główne drogi zakażenia:
- przez krew – gdy zakażona krew dostanie się na skórę, która jest uszkodzona, na błonę śluzową np. do oka, nosa, jamy ustnej, na narządy płciowe lub zostanie wstrzyknięta podczas używania wspólnych z innymi igieł i strzykawek np. do podawania środków odurzających, anabolików w zastrzykach;
- przez kontakty seksualne – udowodniono, że prezerwatywa znacznie zmniejsza ryzyko zakażenia HIV, jeśli m.in. są spełnione następujące warunki: jest dobrej jakości, została właściwie założona, jest od początku do końca stosunku na swoim miejscu, nie pękła i nie zsunęła się;
- podczas ciąży, porodu lub karmienia piersią z zakażonej HIV matki na jej dziecko – dlatego kobiety planujące ciążę lub będące w ciąży powinny wykonać test w kierunku HIV.
Wiemy, że wiek nie chroni przed chorobami przenoszonymi drogą płciową, ale wiedza ma zdecydowany wpływ na ograniczenie liczby zakażeń w populacji.
Powiatowa Stacja Sanitarno – Epidemiologiczna w Środzie Wielkopolskiej w ramach tegorocznej akcji edukacyjnej nawiązała współpracę z wybranymi szkołami ponadpodstawowymi, na których terenie odbędą się pogadanki z młodzieżą. Uczniowie będą mogli zapoznać się z materiałami kampanii społecznej Krajowego Centrum ds. AIDS #jedynytakitest, aktualnym stanem epidemiologicznym oraz działalnością PKD ( Punktu Diagnostyczno – Konsultacyjnego) w Poznaniu. Do szkół trafią ulotki „Powiedz Stop Wirusom”, które dotyczą 9 najważniejszych zakażeń przenoszonych drogą płciową. Każda ulotka była konsultowana merytorycznie przez prof. Dr n. med. Joannę Narbutt – konsultanta krajowego w dziedzinie dermatologii i wenerologii.
Materiały
Informacja_prasowa_jedyny_taki_testInformacja_prasowa_jedyny_taki_test.pdf 0.19MB Info_HIV_Poznan_2022
Info_HIV_Poznan_2022.pdf 0.09MB Dane_epidemiologiczne_HIV__2022_i_PKD
Dane_epidemiologiczne_HIV__2022_i_PKD.docx 0.02MB