W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Sekcja Epidemiologii

Zajmujemy się epidemiologią chorób zakaźnych, analizowaniem sytuacji epidemiologicznej powiatu średzkiego, nadzorem nad placówkami ochrony zdrowia, dystrybucją preparatów szczepionkowych oraz nadzorem nad realizacją szczepień ochronnych zgodnie z Programem Szczepień Ochronnych.

e-mail: epidemiologia.psse.srodawlkp@sanepid.gov.pl
telefon: 61 286 70 91

 

Badanie do celów sanitarno-epidemiologicznych

Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Środzie Wielkopolskiej NIE WYKONUJE BADAŃ  do celów sanitarno – epidemiologicznych.

Zapraszamy osoby zainteresowane wykonaniem badania do celów sanitarno – epidemiologicznych do zapoznania się z materiałem i instrukcją poniżej

Instrukcja pobierania materiału do badania sanitarno-epidemiologicznego

Badanie wykonuje się w celu wykrycia biologicznych czynników chorobotwórczych lub potwierdzenia rozpoznania choroby zakaźnej i składa się z badania laboratoryjnego, badania lekarskiego oraz konsultacji specjalistycznych.

Instrukcja

Wymazówki do badań umieszczamy w pojedynczym przezroczystym foliowym woreczku
i dostarczamy wszystkie razem trzeciego dnia (najpóźniej czwartego) do:
Laboratorium Analitycznego Szpitala Średzkiego Serca Jezusowego Sp. z o.o. lub
Punktu Pobrań NZOZ DIAGNOSTYKA (ul. Dąbrowskiego 20/ ul. Czerwonego Krzyża 2)
UWAGA: Wymazówki dostarczyć do laboratorium od poniedziałku do środy (w godz.7.30-10.00).


ORZECZENIE LEKARSKIE Z BADANIA PRZEPROWADZONEGO DO CELÓW SANITARNO – EPIDEMIOLOGICZNYCH WYDAJE LEKARZ MEDYCYNY PRACY NA PODSTAWIE WYNIKU BADANIA LABORATORYJNEGO.

 

Kto ma obowiązek wykonania badań?

Obowiązek wykonywania badań sanitarno-epidemiologicznych regulują przepisy rozdziału 2 ustawy z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi. Przedmiotowa ustawa nakłada obowiązek badań do celów sanitarno-epidemiologicznych na osoby podejmujące lub wykonujące prace, przy wykonywaniu których istnieje możliwość przeniesienia zakażenia lub choroby zakaźnej na inne osoby. Obowiązek dotyczy także uczniów, studentów i doktorantów kształcących się do wykonywania prac, przy wykonywaniu których istnieje możliwość przeniesienia zakażenia lub choroby zakaźnej na inne osoby.

Do prac, przy wykonywaniu których istnieje możliwość przeniesienia zakażenia na inne osoby należą te na stanowiskach związanych z:

  • kontaktem (ciągłym, stałym, bezpośrednim i bliskim) z innymi osobami, stwarzające zagrożenie przeniesienia zakażenia na inne osoby,
  • wytwarzaniem, pakowaniem, dystrybucją lub przechowywaniem nieopakowanej żywności, a także przygotowaniem i wydawaniem posiłków, myciem naczyń i pojemników przeznaczonych na żywność.

 

 

Szczepienia ochronne

Jeśli interesujesz się tematem szczepień ochronnych, zapraszamy do korzystania ze strony szczepienia.info

Informacje na portalu przygotowywane są przez ekspertów Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - Państwowego Instytutu Badawczego (NIZP-PZH)  oraz współpracujących lekarzy wakcynologów, w oparciu o aktualne fakty naukowe.

 

Program szczepień ochronnych na rok 2023 i 2024 znajdziesz w materiałach do pobrania w Sekcji Epidemiologii

Choroby zakaźne

Jeśli interesujesz się tematem chorób zakaźnych, zapraszamy do korzystania ze strony Głównego Inspektoratu Sanitarnego

 

Zadania Sekcji

  • Monitorowanie sytuacji epidemiologicznej w zakresie chorób zakaźnych, inwazyjnych oraz zatruć pokarmowych.
  • Prowadzenie statystyk medycznych zakażeń i chorób zakaźnych objętych obowiązkiem zgłaszania do Inspekcji Sanitarnej.
  •  Dokonywanie analiz i ocen epidemiologicznych oraz stanu sanitarnego powiatu średzkiego.
  • Prowadzenie nadzoru nad zakażeniami szpitalnymi i patogenami alarmowymi w podmiotach    wykonujących działalność leczniczą, w tym monitorowanie sytuacji występowania drobnoustrojów wielolekoopornych.
  • Prowadzenie i koordynowanie dystrybucji preparatów szczepionkowych do placówek   medycznych oraz monitorowanie realizacji Programu Szczepień Ochronnych na terenie powiatu średzkiego.
  • Rejestracja i analizowanie zgłaszanych niepożądanych odczynów poszczepiennych (NOP).
  • Współpraca z organami Inspekcji Sanitarnej za pośrednictwem systemów teleinformatycznych: EPI BAZA – nadzór epidemiologiczny, ROE (Rejestr Ognisk Epidemicznych), SRWE (System Rejestracji Wywiadów Epidemiologicznych), ESNDS (Elektroniczny System Nadzoru nad Dystrybucją Szczepionek) oraz SEPIS (System Ewidencji Państwowej Inspekcji Sanitarnej)
{"register":{"columns":[]}}