W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Stanowisko Pracy do Spraw Higieny Pracy

Przeciwdziałamy powstawaniu chorób zawodowych poprzez sprawowanie nadzoru nad higieniczno-sanitarnymi warunkami pracy, prowadzimy postępowania w sprawach dotyczących stwierdzania chorób zawodowych, nadzorujemy wprowadzenia do obrotu i stosowanie substancji chemicznych i ich mieszanin oraz wprowadzanie do obrotu produktów biobójczych i kosmetyków.

e-mail: sekretariat.psse.srodawlkp@sanepid.gov.pl
telefon: 61 286 70 90

Choroba Zawodowa

Za chorobę zawodową, zgodnie z art. 2351 Kodeksu pracy, uważa się chorobę wymienioną w wykazie chorób zawodowych, jeżeli w wyniku oceny warunków pracy można stwierdzić bezspornie lub z wysokim prawdopodobieństwem, że została spowodowana działaniem czynników szkodliwych dla zdrowia, występujących w środowisku pracy albo w związku ze sposobem wykonywania pracy.

Wykaz chorób zawodowych jest załącznikiem do rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 30 czerwca 2009 r. w sprawie chorób zawodowych. Wykaz znajdziesz w materiałach do pobrania w zakładce Stanowisko Pracy do Spraw Higieny Pracy.

Jak rozpoznać chorobę zawodową u pracownika lub byłego pracownika?
Zgodnie z art. 2352 Kodeksu pracy, może nastąpić w okresie jego zatrudnienia w narażeniu zawodowym albo po zakończeniu pracy w takim narażeniu, pod warunkiem wystąpienia udokumentowanych objawów chorobowych w okresie ustalonym w wykazie chorób zawodowych.

Zgłoszenia podejrzenia choroby zawodowej może dokonać:

  • pracodawca,
  • lekarz podmiotu właściwego do rozpoznania choroby zawodowej,
  • pracownik lub były pracownik, który podejrzewa, że występujące u niego objawy mogą wskazywać na taką chorobę, przy czym pracownik aktualnie zatrudniony zgłasza podejrzenie za pośrednictwem lekarza sprawującego nad nim profilaktyczną opiekę zdrowotną,
  • były pracownik zgłasza podejrzenie choroby zawodowej bezpośrednio do poniżej wymienionych organów.

Podejrzenie choroby zawodowej zgłasza się:

  • właściwemu państwowemu inspektorowi sanitarnemu,
  • właściwemu okręgowemu inspektorowi pracy.

Ich właściwość ustala się według miejsca, w którym praca jest lub była wykonywana przez pracownika, lub według krajowej siedziby pracodawcy, w przypadku gdy dokumentacja dotycząca narażenia zawodowego jest gromadzona w tej siedzibie.

Formularz zgłoszenia podejrzenia choroby zawodowej znajdziesz w materiałach do pobrania. Właściwy państwowy inspektor sanitarny, który otrzymał zgłoszenie podejrzenia choroby zawodowej, wszczyna postępowanie.

Dla przedsiębiorcy/pracodawcy

Organy kontroli zawiadamiają przedsiębiorcę o zamiarze wszczęcia kontroli (art. 48 ustawy z dnia 6 marca 2018 r. Prawo przedsiębiorców). W ramach nadzoru pracownicy inspekcji kontrolują pracodawców pod względem:

  • zapewnienia profilaktycznej opieki lekarskiej nad pracownikami,
  • oceny zdrowotnej warunków środowiska pracy,
  • wykonywania badań i pomiarów czynników szkodliwych dla zdrowia (fizyczne, chemiczne, biologiczne) występujących w środowisku pracy, oceniając poziom narażenia zawodowego na stanowiskach pracy,
  • prawidłowości prowadzenia rejestru czynników szkodliwych dla zdrowia występujących na stanowiskach pracy i kart pomiarów czynników szkodliwych dla zdrowia, rejestrów czynników i procesów rakotwórczych,
  • prawidłowości sporządzania oceny ryzyka zawodowego wynikającą z zagrożeń czynnikami szkodliwymi dla zdrowia,
  • utrzymania należytego stanu sanitarno-higienicznego zakładów pracy,
  • przeprowadzenia dochodzenia epidemiologicznego w przypadku podejrzenia choroby zawodowej u pracownika,
  • poprawności składowania, magazynowania i oznakowania niebezpiecznych substancji/mieszanin chemicznych stosowanych w działalności zakładu uwzględniając zalecenia zawarte w karcie charakterystyki,
  • zakazu wprowadzania do obrotu lub wytwarzania środków zastępczych lub nowych substancji psychoaktywnych.
Produkty kosmetyczne

Zgodnie z ustawą z dnia 4 października 2018 r. o produktach kosmetycznych podmioty wytwarzające produkty kosmetyczne są zobowiązane do złożenia wniosku do właściwego Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego o wpis do Wykazu Zakładów w terminie 30 dni od dnia rozpoczęcia działalności.

 

Obowiązujące akty prawne i ogólne informacje o kosmetykach znajdziesz na stronie Głównego Inspektora Sanitarnego.

Chemikalia

W ramach przeprowadzanej kontroli u wprowadzającego substancję chemiczną lub mieszaninę do obrotu pracownicy inspekcji sprawdzają czy zostały dopełnione następujące obowiązki:

  • rejestracja substancji (u producentów importerów)
  • informowanie Inspektora do Spraw Substancji Chemicznych o mieszaninie niebezpiecznej lub mieszaninie stwarzającej zagrożenie, wytwarzanej lub sprowadzanej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej
  • czy podmiot wprowadza do obrotu (lub stosuje) niebezpieczne/stwarzające zagrożenie substancje chemiczne (mieszaniny lub wyroby je zawierające) wymienione w Załączniku XVII rozporządzenia REACH, podlegające ograniczeniom lub zakazom i czy spełniają warunki ograniczenia
  • czy podmiot wprowadza do obrotu (lub stosuje) substancje (czy też mieszaniny je zawierające) wymienione w Załączniku XIV Rozporządzenia REACH, podlegające procedurze udzielania zezwoleń
  • czy podmiot wprowadza do obrotu substancje (samodzielnie bądź w mieszaninach) znajdujące się na liście kandydackiej do załącznika XIV
  • sposób, miejsce przechowywania produktów chemicznych, stan techniczny opakowań.
  • wymagania wynikające z w art. 221 § 1–3 Kodeksu pracy (odpowiednie oznakowanie, spis stosowanych produktów)

Więcej informacji o chemikaliach znajdziesz na stronie Głównego Inspektora Sanitarnego.

Projekt PARC

Projekt PARC – partnerstwo na rzecz oceny ryzyka związanego z chemikaliami (ang. Partnership for the Assessment of Risks from Chemicals, PARC) 2022 – 2029.

Projekt PARC ma na celu rozwój wdrażanie programu badawczego i działań innowacyjnych w zakresie konsolidacji i wzmocnienia europejskiego potencjału w dziedzinie oceny ryzyka chemicznego w celu ochrony zdrowia ludzi i środowiska. Projekt skierowany jest do zakładów pracy z sektora gospodarki odpadami (plastik i odpady elektryczne / elektroniczne).

W ramach ww. projektu w akredytowanych laboratoriach Unii Europejskiej będzie prowadzona analiza narażenie na blisko 100 substancji chemicznych, uznanych w EU jako substancje priorytetowe, a także będą prowadzone badania w zakresie określenia skutków tego narażenia tj. wpływu chemikaliów na zdrowie.

Jednym z partnerów projektu PARC jest SGGW – Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. W ramach projektu w Pracowni Badania Metabolizmu Człowieka Instytutu Nauk o Żywieniu Człowieka SGGW będą realizowane badania z udziałem m.in. pracowników zajmujących się sortowaniem, demontażem, rozdrabnianiem, wstępnym przygotowaniem odpadów plastikowych lub elektronicznych, a także recyklingiem e-odpadów w celu ponownego użycia i odsprzedaży.

 

Więcej informacji o projekcie znajdziesz tutaj.

Zadania Stanowiska Pracy do Spraw Higieny Pracy:

  • Prowadzenie postępowania wyjaśniającego oraz dokumentacji w zakresie chorób zawodowych.
  • Nadzór nad zakładami pracy w zakresie warunków zdrowotnych środowiska pracy, a w szczególności zapobieganie powstawaniu chorób zawodowych i innych związanych z warunkami pracy.
  • Nadzór nad podmiotami gospodarczymi w zakresie wprowadzania do obrotu i stosowania:
  1. substancji chemicznych i ich mieszanin,
  2. produktów biobójczych i substancji czynnych,
  3. prekursorów narkotyków kategorii 2 i 3,
  4. środków ochrony roślin,
  5. substancji powierzchniowo czynnych i detergentów.
  • Nadzór nad podmiotami gospodarczymi w zakresie:
  1. występowania substancji, preparatów, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy,
  2. występowania szkodliwych czynników biologicznych w środowisku pracy,
  3.  stosowania leków cytostatycznych w podmiotach wykonujących działalność leczniczą,
  4. usuwania i zabezpieczania wyrobów zawierających azbest,
  5. klasyfikacji, oznakowania i pakowania substancji i mieszanin chemicznych (CLP).
  • Nadzór nad zagadnieniami związanymi z rejestracją, oceną i udzielaniem zezwoleń dla substancji chemicznych (REACH).
  • prowadzenie postępowania wyjaśniającego w ramach Wspólnotowego Systemu Szybkiego Powiadamiania o Produktach Niebezpiecznych (RAPEX) w odniesieniu do produktów kosmetycznych.
  • współpraca z podmiotami gospodarczymi w ramach wdrażania przepisów dotyczących klasyfikacji, oznakowania oraz pakowania substancji i mieszanin chemicznych (CLP).
  • prowadzenie postępowania w przypadku stwierdzenia wytwarzania lub wprowadzania do obrotu środków zastępczych.
  • prowadzenie nadzoru, nad nowymi substancjami psychoaktywnymi, realizowanego w ramach kontroli spełniania obowiązków wynikających z przepisów ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii.
{"register":{"columns":[]}}