W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Fontanny i obiekty typu Dry Plaza

12.06.2024

Fontanny i obiekty typu Dry Plaza

Fontanny i obiekty typu Dry Plaza

Fontanny tradycyjne stanowią ozdobne elementy architektury i nie są przeznaczone do kąpieli. Woda w tych fontannach wygląda na czystą,
w rzeczywistości jednak nie nadaje się do mycia, a tym bardziej do spożywania, gdyż może być szkodliwa dla zdrowia.

 

Epidemiolodzy ostrzegają, że w fontannach tradycyjnych, które mają obieg zamknięty, może znajdować się kilkadziesiąt różnych drobnoustrojów, m.in. bakterie gronkowca, salmonelli, pałeczki legionelli, bakterie kałowe np. E.coli, enterokoki.

 

Szczególną uwagę należy zwrócić również na urządzenia i atrakcje wytwarzające aerozol wodny, gdyż z ich funkcjonowaniem wiąże się ryzyko występowania i namnażania w instalacji wodnej bakterii z rodzaju Legionella. Przeciwdziałanie zakażeniom powodowanym przez bakterie Legionella sp., wymaga utrzymywania w wodzie w powyższych urządzeniach stężenia wolnego chloru na poziomie wyższym niż w wodzie przeznaczonej do spożycia przez ludzi i wodzie w nieckach basenowych Ryzyko pojawienia się bakterii Legionella sp. w instalacji wodnej wzrasta w sytuacji wydłużonego przestoju lub ograniczonej eksploatacji urządzenia.

 

Pamiętajmy, że z fontann korzystają także zwierzęta, szczególnie ptaki i psy, które nierzadko załatwiają

w nich swoje potrzeby fizjologiczne.

 

Kąpiele w fontannach mogą być przyczyną urazów. Mokre obrzeża, płyty, na które wylewa się woda są śliskie, dlatego wchodzenie na nie i bieganie w wodzie może grozić poślizgnięciem, upadkiem, urazem głowy czy skaleczeniem. Otwarta rana jest łatwym miejscem wtargnięcia bakterii czy wirusów.

 

W ostatnich latach pojawiły się również obiekty typu „dry plaza” czyli fontanny „pluskowiska” oraz kurtyny wodne bez widocznego lustra wody, które przeznaczone są do ochłody i zabaw

w wodzie dla dzieci. Woda w tych fontannach pochodzi najczęściej z wodociągu.

 

Brak jest jednak uregulowań prawnych dotyczących jakości wody w fontannach, w obiektach typu „dry plaza” i kurtynach wodnych (wskazania parametrów mikrobiologicznych, chemicznych i fizykochemicznych, które należałoby badać), a także delegacji prawnej do przeprowadzania badań tej wody dla organów Państwowej Inspekcji Sanitarnej.

 

Za czystość, jakość i stan sanitarno-higieniczny takich miejsc odpowiadają ich właściciele bądź dzierżawcy.

 

Nadmienia się, że zgodnie z kompetencjami Państwowa Inspekcja Sanitarna nadzoruje jakość wody w wodociągach zbiorowego zaopatrzenia w wodę przeznaczoną do spożycia przez ludzi oraz przeznaczoną do kąpieli. W związku z tym, iż fontanny miejskie nie mają takiego przeznaczenia nie są nadzorowane.

 

Pamiętajmy, że fontanny przeznaczone są wyłącznie do celów dekoracyjnych i tworzenia komfortowego mikroklimatu. Do kąpieli wybierajmy tylko te miejsca, które są do tego przystosowane.

{"register":{"columns":[]}}