W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Światowy Dzień Nadciśnienia Tętniczego

17.05.2024

Światowy Dzień Nadciśnienia Tętniczego

17 maja obchodzony jest Światowy Dzień Nadciśnienia Tętniczego.

Choroba ta należy do najpowszechniejszych schorzeń i jest jedną z głównych przyczyn zgonów z powodu chorób układu krążenia, udaru mózgu. w związku z tym nie należy bagatelizowanie zbyt dużej wartości ciśnienia i mierzyć je systematycznie.
Przyczyną wystąpienia ciśnienia tętniczego jest niewłaściwa dieta, nadmierne spożycie alkoholu i soli, otyłość, palenie papierosów, brak aktywności fizycznej, czynniki genetyczne i stres.

Jak mierzone jest ciśnienie krwi?

Ciśnienie krwi wyraża się jako dwie liczby:

najwyższa liczba to ciśnienie wywierane przez krew na tętnice podczas skurczu serca, które w ten sposób przepycha krew przez tętnice. Nazywane jest ciśnieniem skurczowym

najniższa liczba reprezentuje napięcie wywierane przez krew, gdy serce jest w spoczynku, czyli pomiędzy skurczami. W tym momencie serce odpręża się i odzyskuje swoją objętość, pozwalając, by krew wypełniła jego komory. Nazywane jest to napięciem rozkurczowym.

Ciśnienie krwi jest mierzone w milimetrach rtęci, czyli mmHg.

https://pacjent.gov.pl/zapobiegaj/cisnienie-pod-kontrola

{"register":{"columns":[]}}