W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

18 Listopada Światowy Dzień Rzucania Palenia

18 listopada 2021 Światowy Dzień Rzucania Palenia

Rzuć Palenie 19 listopada 2020 r. w Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu | Rzemieślnicza Branżowa Szkoła I Stopnia im. św. Józefa Cechu Rzemiosł Różnych i Przedsiębiorczości w Nowym Sączu

Światowy Dzień Rzucania Palenia przypada corocznie w trzeci czwartek listopada. Obchodzony na świecie od 1974 r , a w Polsce od 1991 r  zwraca uwagę na kwestię zagrożeń zdrowotnych związanych z używaniem wyrobów tytoniowych oraz motywuje palaczy do zerwania z nałogiem.

 Zdrowotne skutki palenia tytoniu- nałóg palenia tytoniu odpowiada za wiele śmiertelnych chorób, takich jak:

  • nowotwory (płuca, górnych dróg oddechowych, przełyku, jamy ustnej, krwi, nerki, pęcherza moczowego),
  • choroby układu oddechowego (Przewlekłą Obturacyjną Chorobę Płuc – POCHP, zapalenia płuc),
  • choroby układu krążenia (niedokrwienną chorobę serca, chorobę naczyniowo-mózgową, tętniak aorty, zwyrodnienie mięśnia sercowego, miażdżycę tętnic). 

Palenie zaostrza przebieg takich chorób jak: astma, retinopatia cukrzycowa, nadczynność tarczycy, stwardnienie rozsiane, zapalenie nerwu wzrokowego, choroba Crohna, gruźlica, grypa oraz COVID. 

Koronawirus a palenie papierosów. Badania wykazały, że u palaczy ryzyko ciężkiego przebiegu COVID jest dużo wyższe niż u osób niepalących. To dlatego, że wirus SARS CoV-2 atakuje układ oddechowy, a palenie tytoniu uszkadza drogi oddechowe i płuca. Osoby palące mogą się też łatwiej zarazić. Wynika to z powtarzalnych ruchów dłoni w kierunku ust, przez co łatwiej o przeniesienie wirusa do dróg oddechowych.

CO ZYSKUJEMY RZUCAJĄC PALENIE? Motywacją do rzucenia palenia dla palaczy powinny być szybkie i rozciągnięte w czasie korzystne zmiany dla zdrowia. Już po 48 godzinach od zaprzestania palenia z organizmu eliminowany jest tlenek węgla. Po 72 godzinach oskrzela zaczynają się rozkurczać, a oddychanie jest łatwiejsze. Po 2-12 tygodniach poprawia się krążenie krwi, co wpływa również na poprawę kondycji fizycznej, np. chodzenie, bieganie.  15 lat po zaprzestaniu palenia ryzyko zachorowania na raka płuc jest takie samo jak u osoby niepalącej.

Ponadto rzucając palenie zyskujemy pieniądze, czas,  lepszy wygląd i poprawiamy swój status społeczny.

 

Zgodnie z ideą Światowego Dnia Rzucania Palenia

Nie pal

Jeśli palisz, przestań

Jeśli nie potrafisz przestać, nie pal przy niepalących

 

Telefoniczna Poradnia Pomocy Palącym 801 108 108
 

Źródło: https://www.gov.pl/web/gis

{"register":{"columns":[]}}