18 Listopada Światowy Dzień Rzucania Palenia
18 listopada 2021 Światowy Dzień Rzucania Palenia
Światowy Dzień Rzucania Palenia przypada corocznie w trzeci czwartek listopada. Obchodzony na świecie od 1974 r , a w Polsce od 1991 r zwraca uwagę na kwestię zagrożeń zdrowotnych związanych z używaniem wyrobów tytoniowych oraz motywuje palaczy do zerwania z nałogiem.
Zdrowotne skutki palenia tytoniu- nałóg palenia tytoniu odpowiada za wiele śmiertelnych chorób, takich jak:
- nowotwory (płuca, górnych dróg oddechowych, przełyku, jamy ustnej, krwi, nerki, pęcherza moczowego),
- choroby układu oddechowego (Przewlekłą Obturacyjną Chorobę Płuc – POCHP, zapalenia płuc),
- choroby układu krążenia (niedokrwienną chorobę serca, chorobę naczyniowo-mózgową, tętniak aorty, zwyrodnienie mięśnia sercowego, miażdżycę tętnic).
Palenie zaostrza przebieg takich chorób jak: astma, retinopatia cukrzycowa, nadczynność tarczycy, stwardnienie rozsiane, zapalenie nerwu wzrokowego, choroba Crohna, gruźlica, grypa oraz COVID.
Koronawirus a palenie papierosów. Badania wykazały, że u palaczy ryzyko ciężkiego przebiegu COVID jest dużo wyższe niż u osób niepalących. To dlatego, że wirus SARS CoV-2 atakuje układ oddechowy, a palenie tytoniu uszkadza drogi oddechowe i płuca. Osoby palące mogą się też łatwiej zarazić. Wynika to z powtarzalnych ruchów dłoni w kierunku ust, przez co łatwiej o przeniesienie wirusa do dróg oddechowych.
CO ZYSKUJEMY RZUCAJĄC PALENIE? Motywacją do rzucenia palenia dla palaczy powinny być szybkie i rozciągnięte w czasie korzystne zmiany dla zdrowia. Już po 48 godzinach od zaprzestania palenia z organizmu eliminowany jest tlenek węgla. Po 72 godzinach oskrzela zaczynają się rozkurczać, a oddychanie jest łatwiejsze. Po 2-12 tygodniach poprawia się krążenie krwi, co wpływa również na poprawę kondycji fizycznej, np. chodzenie, bieganie. 15 lat po zaprzestaniu palenia ryzyko zachorowania na raka płuc jest takie samo jak u osoby niepalącej.
Ponadto rzucając palenie zyskujemy pieniądze, czas, lepszy wygląd i poprawiamy swój status społeczny.
Zgodnie z ideą Światowego Dnia Rzucania Palenia
Nie pal
Jeśli palisz, przestań
Jeśli nie potrafisz przestać, nie pal przy niepalących
Telefoniczna Poradnia Pomocy Palącym 801 108 108
Źródło: https://www.gov.pl/web/gis