W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

24-30 kwietnia 2023r. Europejski Tydzień Szczepień

24-30 kwietnia 2023r. Europejski Tydzień Szcze

24 -30 kwietnia z inicjatywy Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), obchodzimy Europejski Tydzień Szczepień. Działania akcyjne realizowane i koordynowane są na poziomie lokalnym przez różne państwa. Celem Tygodnia Szczepień w Polsce jest podkreślanie roli szczepień – powszechnych i indywidualnych – poprzez:

  • podnoszenie świadomości o roli szczepień  jak narzędzia do ochrony przed chorobami, którym można zapobiegać,
  • zwracanie szczególnej uwagi na szczepienia obowiązkowe dzieci i  pacjentów z grup wysokiego ryzyka.

CZYM SĄ SZCZEPIONKI? Szczepionki to produkty lecznicze podawane osobom zdrowym w celu ochrony przed chorobami zakaźnymi. Są to produkty pochodzenia biologicznego, zawierające antygeny zdolne do indukcji określonych procesów immunologicznych, warunkujących powstanie trwałej odporności bez wywoływania działań toksycznych. W zależności od rodzaju danej szczepionki, jest ona podawana albo poprzez iniekcję (zastrzyk) albo w formie doustnej

CZYM JEST SZCZEPIENIE? Szczepienie polega na podaniu pacjentowi szczepionki przeciw chorobie zakaźnej, by organizm pacjenta się na nią uodpornił i jest świadczeniem zdrowotnym z zakresu profilaktyki. Procedura szczepienia zawsze obejmuje dwie podstawowe czynności: badanie lekarskie oraz podanie szczepionki. Lekarz kwalifikuje do szczepienia na podstawie badania pacjenta i zebranego wywiadu od pacjenta lub jego przedstawiciela prawnego. Lekarz odracza również szczepienie.

Przed szczepieniem koniecznie należy poinformować lekarza o:

  • przebytych chorobach,
  • przyjmowanych lekach (mogą one wpływać na działanie szczepionki, np. osłabić jej działanie lub wywołać reakcję alergiczną);
  • przebywaniu lub bliskim kontakcie z osobą chorą,
  • niepokojących objawach, jeśli pojawiły się po podaniu poprzednich szczepionek.

PAMIĘTAJMY!:

  • Szczepienia ratują życie.
  • Epidemie chorób zakaźnych nadal stanowią poważne zagrożenie, także dla Europejczyków.
  • Szczepienia eliminują groźne choroby z naszego otoczenia, a powikłania chorób, którym można zapobiegać za pomocą szczepień ochronnych, wciąż grożą śmiercią – szczególnie małym dzieciom .
  • Szczepienia są tańsze niż leczenie powikłań chorób zakaźnych.
  • Szczepienia obowiązkowe są bezpłatne.

W Polsce bezpłatne szczepienia obowiązkowe ujęte są w  Program Szczepień Ochronnych nazywany Kalendarzem Szczepień, który jest  opracowywany każdego roku przez Główny Inspektorat Sanitarny. Zawiera wykaz obowiązkowych i zalecanych szczepień oraz zasady ich przeprowadzania.

 

Więcej informacji na: https://szczepienia.pzh.gov.pl/

{"register":{"columns":[]}}