W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

26 czerwca Międzynarodowy Dzień Zapobiegania Narkomanii

26 czerwca przypada Międzynarodowy Dzień Zapobiegania Narkomanii ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ 7 grudnia 1987 roku. Dzień ten jest okazją do pokazania osobom uzależnionym, że przy wsparciu ze strony bliskich i specjalistów możliwy jest powrót do życia bez narkotyków.

Zbiegający się z okresem wakacyjnym Międzynarodowy Dzień Zapobiegania Narkomanii  nie jest przypadkiem. To właśnie wakacje są sprzyjającym okresem, podczas którego wiele młodych ludzi sięga po raz pierwszy po narkotyki, a w ostatnich latach po dopalacze. Początkowe eksperymentowanie potraktowane jako dobra zabawa lub sięganie po te używki nawet w sposób okazjonalny, może mieć poważne konsekwencje dla zdrowia i życia. Używanie narkotyków może powodować poważne zmiany w ośrodkowym układzie nerwowym, które wpływają na sposób myślenia i działania danej osoby. Prowadzić może do pojawienia się silnych efektów toksycznych, w szczególności upośledzenia funkcji układu sercowo-naczyniowego w postaci podwyższenia lub obniżenia ciśnienia tętniczego krwi, zaburzeń rytmu serca, utraty przytomności, a nawet zatrzymania krążenia. Nowe narkotyki niebezpieczne są również ze względu na możliwość wystąpienia zaburzeń neurologicznych oraz zaburzeń psychotycznych, którym mogą towarzyszyć halucynacje i urojenia.  Stosowanie na przykład kannabinoidów może powodować nudności, zawroty głowy, uszkodzenia nerek oraz zmiany w układzie oddechowym, zaburzenia koordynacji ruchowej, napady lęku, paniki, apatię, zaburzenia nastroju, depresje oraz psychozy wymagające specjalistycznego leczenia psychiatrycznego.

Zjawisko narkomanii to problem dotykający ludzi na całym świecie – około 200 milionów osób używa narkotyków przynajmniej raz w roku, a 25 milionów popada w uzależnienie. Corocznie na świecie 200 tysięcy osób umiera z powodu chorób związanych z używaniem narkotyków. W Polsce  szacunkowo, w sposób problemowy narkotyków używa nawet 103 tysiące osób. Statystyki podają, że w efekcie zażycia substancji psychoaktywnych każdego roku w naszym kraju umiera blisko 200 osób.  Najczęściej są to mężczyźni w grupie wiekowej pomiędzy 20 a 39 rokiem życia. Natomiast jeśli chodzi o środki zastępcze to według  Raportu Głównego Inspektora Sanitarnego dotyczącego zatruć środkiem zastępczym lub nową substancją psychoaktywną za 2020 rok w Systemie Monitorowania Informacji o Środkach Zastępczych i Nowych Substancjach  Psychoaktywnych odnotowano 17 przypadków zgonów po zażyciu substancji działających na ośrodkowy układ nerwowy.  Statystyki nie podają danych pacjentów, wśród których kontakt z narkotykami znajduje swój finał w postaci chorób psychicznych, somatycznych i prób samobójczych.  Należy podkreślić, że działanie tych substancji ma wpływ na funkcjonowanie życia rodzinnego, środowiskowego oraz społecznego, niejednokrotnie prowadząc do społecznego wykluczenia.

Uzależnienie od narkotyków jest jednostką chorobową, którą należy leczyć korzystając z fachowej pomocy. Leczenie narkomanii jest dostępne i bezpłatne i nie wymaga skierowania od lekarza rodzinnego.

Masz pytania dotyczące narkotyków, zadzwoń na bezpłatną infolinię GIS 800 060 800

Telefony Zaufania Krajowego Biura Do Spraw Spraw Przeciwdziałania Narkomanii

 

Narkomania

800 199 990

czynny codziennie

w godz. 16-21

Uzależnienia behawioralne

801 889 880

czynny codziennie

w godz. 17-22

Źródła:

https://www.gov.pl/web/gis/miedzynarodowy-dzien-zapobiegania-narkomanii

https://www.kbpn.gov.pl/portal

Raport Głównego Inspektora Sanitarnego, dotyczący zatruć środkiem zastępczym lub nową substancją psychoaktywną w Polsce za 2020 rok".

{"register":{"columns":[]}}