31 maja Świtowy Dzień bez tytoniu
Co roku, 31 maja obchodzimy Światowy Dzień Bez Tytoniu. Święto zostało ustanowione przez WHO w 1987 roku ze względu na rosnącą liczbę osób uzależnionych i wynikające z nałogu palenia negatywne konsekwencje społeczne, ekonomiczne, a przede wszystkimi zdrowotne. Badania naukowe jednoznacznie wskazują, że palenie tytoniu jest jednym z głównych czynników zwiększających ryzyko rozwoju chorób nowotworowych, a w efekcie umieralności. Dlatego tak ważna jest promocja zdrowego stylu życia bez palenia tytoniu, motywowanie do odpowiedzialnych wyborów związanych z własnym zdrowiem i zdrowiem bliskich osób, promocja alternatywnych sposobów spędzania wolnego czasu oraz kształtowanie postaw asertywnych szczególnie wśród młodych ludzi.
Tytoń powoduje 8 milionów zgonów każdego roku na świecie, a kiedy pojawiła się wiadomość, że palacze są bardziej narażeni na ciężką chorobę z powodu COVID-19 w porównaniu z osobami niepalącymi, skłoniło to miliony palaczy do rzucenia palenia. Rzucenie palenia może stanowić wyzwanie, zwłaszcza w obliczu dodatkowego stresu społecznego i gospodarczego, który nastąpił w wyniku pandemii. Spośród 1,3 miliarda użytkowników tytoniu na całym świecie 60% wyraziło chęć rzucenia palenia - ale tylko 30% ma dostęp do narzędzi, które pomogą im to zrobić. Ta luka w dostępie do usług rzucania palenia pogłębiła się jeszcze bardziej w zeszłym roku, gdy personel medyczny został zmobilizowany do radzenia sobie z pandemią
W związku z tym WHO postanowiło zwrócić uwagę na powszechność tego zjawiska i rozpoczęła w tym roku całoroczną kampanię na temat Światowego Dnia Bez Tytoniu - „Zaangażuj się w rzucenie palenia”. Kampania ma na celu umożliwienie 100 milionom użytkowników tytoniu podjęcia próby rzucenia palenia poprzez stworzenie sieci wsparcia i zwiększenie dostępu do usług, które okazały się pomocne w rzuceniu palenia - takich jak krótkie porady od pracowników służby zdrowia i ogólnokrajowych bezpłatnych linii umożliwiających rzucenie palenia, a także uruchomienie innowacyjnych usług, takich jak Florence, pierwszy cyfrowy pracownik służby zdrowia WHO, oraz programy wsparcia chatbotów na WhatsApp i Viber.
Należy podkreślić, że w każdej chwili warto zerwać z nałogiem palenia ponieważ rzucenie palenia przynosi natychmiastowe i długoterminowe korzyści zdrowotne. Już po 20 minutach rzucenia palenia tętno spada. W ciągu 12 godzin poziom tlenku węgla we krwi spada do normy. W ciągu 2–12 tygodni poprawia się krążenie i poprawia się czynność płuc. W ciągu 1-9 miesięcy kaszel i duszność ustępują. W ciągu 5–15 lat ryzyko udaru zmniejsza się do poziomu u osób niepalących. W ciągu 10 lat śmiertelność z powodu raka płuc jest o około połowę mniejsza niż wśród palaczy. W ciągu 15 lat ryzyko wystąpienia chorób serca jest takie, jak u niepalących.
Więcej informacji na oficjalnej stronie kampanii:
https://www.who.int/campaigns/world-no-tobacco-day/world-no-tobacco-day-2021
https://www.euro.who.int/en/media-centre/events/events/2021/05/world-no-tobacco-day-2021-commit-to-quit