W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

7 kwietnia Światowy Dzień Zdrowia 2023 pod hasłem „Zdrowie dla wszystkich” 75 lecie Światowej Organizacji Zdrowia

Zdjęcie przedstawia hasło kampani

7 kwietnia Światowy Dzień Zdrowia 2023 pod hasłem

„Zdrowie dla wszystkich”

75 lecie Światowej Organizacji Zdrowia

 

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) powołana 7 kwietnia 1948 r działa w ramach systemu Narodów Zjednoczonych. Jest odpowiedzialna za najważniejsze kwestie w ochronie zdrowia, m.in.:

  • ustala normy i standardy, np. dotyczące składu lekarstw i jakości żywności,
  • tworzy politykę zdrowotną opartą na wiedzy naukowej,
  • zarządza kryzysami zdrowotnymi,
  • śledzi i ocenia tendencje zdrowotne na świecie.

Celem ostatecznym WHO jest: „Zdrowie dla wszystkich”. Od 75 lat Organizacja walczy o poprawę warunków społecznych, aby ludzie rodzili się, dorastali, pracowali, żyli i starzeli się w dobrym zdrowiu.– aby każdy i wszędzie mógł osiągnąć najwyższy poziom zdrowia i dobrego samopoczucia. Jednak dobrostan zdrowotny na świecie jest ciągle zagrożony przez utrzymywanie się nierówności zdrowotnych. Cel osiągnięcia "Zdrowie dla wszystkich" pozostaje zatem tak samo ważny dzisiaj, jak 75 lat temu.

Rocznica powstania WHO jest okazją do spojrzenia wstecz na sukcesy osiągnięte w dziedzinie zdrowia publicznego, które poprawiły jakość życia w ciągu ostatnich siedmiu dekad:

Łagodzenie śmiertelnych chorób. Jedną z kluczowych misji WHO jest zapobieganie, łagodzenie i całkowite powstrzymanie rozprzestrzeniania się śmiertelnych infekcji. W wyniku bezprecedensowego globalnego partnerstwa ospa prawdziwa została wyeliminowana, a rozprzestrzenianie się polio zostało zredukowane do 99,9%.


Ochrona ludzi przed pandemiami. WHO każdego dnia wykrywa tysiące sygnałów alarmowych dotyczących zdrowia i działa na rzecz ochrony ludzi przed zagrożeniami i skutkami epidemii i pandemii. W ciągu ostatnich dziesięcioleci WHO była na pierwszej linii wszystkich poważnych zagrożeń zdrowotnych: od cholery i eboli po ptasią grypę (H5N1), SARS i pandemię COVID-19.


Pokój dla zdrowia, zdrowie dla pokoju WHO odgrywa często niewidoczną rolę w negocjacjach dotyczących usług humanitarnych i zdrowotnych podczas wojen i konfliktów. Od lat 80. WHO realizuje projekty „Zdrowie jako pomost do pokoju” w Afryce, Azji, Europie i Ameryce Łacińskiej, prowadząc interwencje humanitarne w miejscach konfliktów. Z pomocą WHO w 1990 roku, walczące regiony w Bośni zgodziły się zezwolić na swobodny przepływ karetek pogotowia i pomocy medycznej w nagłych wypadkach, kontynuując szczepienia przeciwko polio oraz kampanie przeciwko gruźlicy i HIV. Personel WHO wykonuje niebezpieczne obowiązki w strefach toczących się konfliktów - przykłady to Libia, Irak, Ukraina
 

Wytyczne dotyczące polityki i norm w zakresie zdrowia. WHO jest światowym autorytetem w zakresie wydawania zasad i wytycznych w celu poprawy zdrowia ludzi. W 1981 roku państwa członkowskie WHO przyjęły Międzynarodowy Kodeks Marketingu Produktów Zastępujących Mleko Kobiece, który do 2020 roku został wdrożony w 136 krajach, promując karmienie piersią milionów dzieci. W 2003 r. państwa członkowskie WHO przyjęły pierwszy na świecie traktat w sprawie zdrowia publicznego – Ramową konwencję o ograniczeniu użycia tytoniu (FCTC). Traktat, obecnie obowiązujący w 181 krajach, chroni obecne i przyszłe pokolenia przed niszczycielskim wpływem tytoniu. Od 2021 r. używanie tytoniu spadało w 150 krajach dzięki wdrożeniu FCTC.

 

Zapobieganie chorobom poprzez szczepienia. WHO odegrała pionierską rolę w dostarczaniu szczepionek zapobiegających chorobom. Organizacja ustanowiła swój Rozszerzony Program Szczepień w 1974 roku, aby wspierać wprowadzanie szczepionek dziecięcych na całym świecie, ukierunkowanych na wiele chorób jednocześnie, nie pozostawiając nikogo w tyle. Mamy teraz szczepionki, które chronią nas przed ponad 20 chorobami zagrażającymi życiu, pomagając ludziom w każdym wieku żyć dłużej i zdrowiej. Szczepienia zapobiegają obecnie 3,5-5 milionom zgonów rocznie z powodu chorób takich jak tężec, krztusiec, grypa i odra.

 

Sprostanie wyzwaniom zdrowotnym związanym z klimatem. Zmiana klimatu jest obecnie największym zagrożeniem dla zdrowia ludzkości. Wpływa na jakość powietrza, wodę pitną, zaopatrzenie w żywność, warunki sanitarne, schronienie i środowisko jako całość. WHO wspiera kraje w opracowywaniu kompleksowych planów działania w celu przeciwdziałania skutkom zdrowotnym zmian klimatycznych, budowaniu bardziej odpornych, bezemisyjnych i zrównoważonych systemów i obiektów opieki zdrowotnej.

Sukcesy osiągnięte na polu zdrowia publicznego były i są możliwe dzięki wysiłkom pokoleń pracowników służby zdrowia na całym świecie.

 

 

Źródło:

https://www.who.int/campaigns/75-years-of-improving-public-health
https://www.who.int/campaigns/75-years-of-improving-public-health/stories    

 

 

 

{"register":{"columns":[]}}