W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Bezpieczne grzybobranie

Bezpieczne grzybobranie

   Rozpoczyna się sezon na grzyby, które mają wielu zwolenników między innym ze względu  na swój charakterystyczny smak. Niestety niektóre gatunki zawierają substancje silnie trujące dla człowieka i z tego powodu co roku wielu amatorów grzybobrania pada ofiarą trujących grzybów. Aby grzybobranie zakończyło się zdrowo i bezpiecznie Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Staszowie przypomina zasady bezpiecznego zbierania grzybów oraz przedstawia do zapoznana poradnik „Bezpieczne grzybobranie. Jadalne gatunki grzybów i podobne do nich gatunki trujące”

Pamiętaj!

  • Zbieraj wyłącznie grzyby, co do których nie masz wątpliwości, że są jadalne. Podczas grzybobrania korzystaj z atlasu grzybów.
  • Jeśli jesteś początkującym grzybiarzem, zbieraj tylko grzyby rurkowe. W tej grupie nie ma grzybów śmiertelnie trujących, więc ryzyko zatrucia jest dużo mniejsze niż w przypadku grzybów blaszkowych.
  • Zbieraj wyłącznie wyrośnięte grzyby, gdyż zbieranie młodych owocników, bez wykształconych cech danego gatunku, to najczęstsza przyczyna tragicznych pomyłek.
  • Nie stosuj błędnych metod rozpoznawania trujących grzybów, takich jak: zabarwienie cebuli na ciemno podczas gotowania z grzybami, ciemnienie srebrnej łyżeczki, gorzki smak (istnieją gatunki śmiertelnie trujące posiadające przyjemny, słodkawy smak).
  • Zbieraj grzyby do koszyków lub pojemników przepuszczających powietrze. Nie używaj foliowych reklamówek – grzyby szybko się w nich psują, co grozi zatruciem.
  • Nigdy nie zbieraj grzybów, które rosną w rowach, na skraju lasu oraz w okolicach skupisk odpadów (np. przy zakładach produkcyjnych czy drogach o dużym natężeniu ruchu), ponieważ grzyby wchłaniają ze swego otoczenia metale ciężkie i inne zanieczyszczenia.

Jeżeli nie jesteś pewien, czy grzyb, który znalazłeś, jest jadalny – nie zrywaj. Jeśli masz wątpliwości, czy grzyb jest trujący czy jadalny po przyniesieniu z lasu, skorzystaj z bezpłatnej porady w stacjach sanitarno-epidemiologicznych.

Materiały

Poradnik „Bezpieczne grzybobranie. Jadalne gatunki grzybów i podobne do nich gatunki trujące ”
27Poradnik​_„Bezpieczne​_grzybobranie​_Jadalne​_gatunki​_grzybów​_i​_podobne​_do​_nich​_gatunki​_trujące”.pdf 5.54MB
{"register":{"columns":[]}}