W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Chroń się przed kleszczami

Zdjęcie przedstawia kleszcza na liściu, powyżej żółty napis Chroń się przed kleszczami

   Kleszcze ze wglądu na przenoszone przez siebie choroby wskazywane są przez ekspertów jako jedno z największych naturalnych zagrożeń dla zdrowia ludzi żyjących w naszej strefie klimatycznej, szczególnie przestrzegają oni przed wakacyjnym wysypem kleszczy. Uważać na kleszcze powinny osoby planujące wyjazd na Podlasie, Mazowsze oraz Warmię i Mazury, gdyż to tam znajdują się największe populacje zarażonych pasożytów. Coraz częściej kleszcze można spotkać w miastach: parkach, skwerach, przydomowych ogródkach, a nawet w piwnicach. Kleszcze są aktywne od przełomu marca i kwietnia aż do przełomu października i listopada. Czas największej aktywności dobowej kleszczy to pora przedpołudniowa (8-11), a potem przedwieczorna (16-20). W tych godzinach trzeba szczególnie uważać, gdyż zwykle są to pory spacerów

Na świecie żyje około 900 gatunków kleszczy, z których ponad 70 zaliczanych jest do fauny europejskiej, a 19 spotkać można w Polsce. Kleszcze dzielimy na twarde i miękkie.

Kleszcze twarde noszą twardy pancerz (Scutum) na grzbiecie. U samców Scutum pokrywa cały grzbiet natomiast u samic, nimf i larw pokrywa on jedynie część. W Polsce z tej grupy najczęściej spotykane są kleszcz pospolity, łąkowy, kleszcz psi oraz kleszcz jeżowy.

Miejsce zamieszkania: lasy, parki, ogrody

Żywiciele: małe ssaki, ptaki, jaszczurki, jeże, kozy, sarny, daniele, jelenie, lisy, psy, koty i ludzie.

Miejsce zamieszkania: tereny brzegowe, brzegi rzek, terasy zalewowe, obszary trawiaste, pokryte krzewami, wrzosowiska.

Żywiciele: małe ssaki, sarny, daniele, jelenie, dziki, konie, bydło, owce, psy, ludzie.

Miejsce zamieszkania: ciepłe regiony w Europie; ogrzewane pomieszczenia.

Żywiciele: psy, rzadko ludzie.

Miejsce zamieszkania: puszcze, parki miejskie, ogrody

Żywiciele: lisy, jeże, łasice, tchórze, gronostaje, psy, koty, ludzie.

Kleszcze miękkie nie posiadają scutum, są bardziej miękkie i skóropodobne. Występują głównie w regionach tropikalnych i subtropikalnych. Jedynym kleszczem miękkim występującym w Europie jest obrzeżek gołębień

Miejsce zamieszkania: najczęściej w ciepłych miejscach, na lub w budynkach, ale również wokół miejsc gniazdowania gołębi, np. na poddaszach.

Żywiciele: gołąb skalny, gołąb miejski, ptaki, drób, ludzie.

Najbardziej znane choroby odkleszczowe, wywoływane przez patogeny to:
•choroby bakteryjne: borelioza, tularemia, bartonelloza, babeszjoza;
• choroba wirusowa: Kleszczowe zapalenie mózgu (KZM).

Nie każde ukąszenie przez kleszcza kończy się chorobą, bowiem znaczna większość kleszczy nie jest zakażona drobnoustrojami chorobotwórczymi, dlatego nie należy unikać kontaktów z naturą, wystarczy natomiast odpowiednia wiedza i zachowanie by zminimalizować ryzyko ukąszenia, szczególnie po ewentualnym kontakcie z kleszczem należy być czujny i się obserwować.

Pamiętajmy:
Przed wyjściem do lasu należy odpowiednio się przygotować. Zakładać odzież w jasnym kolorze, długie  nogawki, rękawy, nakrycie głowy, z materiału o śliskiej fakturze, buty z wysoką cholewką. Używać repelentów na odsłonięte fragmenty skóry oraz ubranie. Po powrocie do domu  dokładnie obejrzeć ciało (najlepiej wziąć prysznic ponieważ  łatwo można w ten sposób spłukać wędrujące po skórze kleszcze. Po kontakcie z kleszczem należy obserwować  siebie przez kilka tygodni pod kątem ew. wystąpienia objawów zakażenia (gorączka, bóle głowy, kostno – stawowe, zmiany na skórze). Przed Kleszczowym zapaleniem mózgu ochroni nas szczepienie ochronne.

 

Źródło: https://www.kleszcze.info.pl/o-kleszczach

{"register":{"columns":[]}}