W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Co powinniśmy wiedzieć o kąpieliskach

Zdjęcie przedstawia napis: Wakacje w kolorze niebieskim oraz Zdrowe i Bezpieczne w kolorze białym, wszystko na żółtym tle, od spodu widać chmury

Wakacje to szczególny czas, który kojarzy się z odpoczynkiem, beztroską, słońcem i zabawą.  Jeżeli planujemy wakacje nad wodą Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Staszowie zaleca  zapoznanie się z informacjami podanymi poniżej oraz  znajdującymi się na  Serwisie Kąpieliskowym prowadzonym w okresie letnim przez Główny Inspektorat Sanitarny pod adresem https://sk.gis.gov.pl/

Serwis jest platformą mająca na celu rozpowszechnienie informacji o funkcjonujących w kraju kąpieliskach. Jest on źródłem szeregu informacji m. in. o lokalizacji kąpielisk, czasu trwania sezonu kąpielowego, zawiera aktualne oceny jakości wody w kąpieliskach, informacje o zakazie kąpieli czy informacje o infrastrukturze (np.: możliwości cumowania sprzętu, miejscu na grill/ognisko, dostępności natrysków).

 

Kąpielisko to wyznaczony przez radę gminy wydzielony i oznakowany fragment wód powierzchniowych, wykorzystywany przez dużą liczbę osób kąpiących się, pod warunkiem, że w stosunku do tego kąpieliska nie wydano stałego zakazu kąpieli w którym sezon kąpielowy określony przez radę gminy w uchwale, obejmujący okres między 1 czerwca a 30 września.

Miejsce okazjonalnie wykorzystywane do kąpieli -rozumie się przez to wykorzystywany do kąpieli wydzielony i oznakowany fragment wód powierzchniowych niebędący kąpieliskiem. Sezon kąpielowy określony dla miejsca okazjonalnie wykorzystywanego do kąpieli nie powinien być dłuższy niż 30 dni w roku kalendarzowym. Miejsca okazjonalnie wykorzystywane do kąpieli mają zapewnić bezpieczeństwo osobom kąpiącym się podczas krótkotrwałego wypoczynku letniego np.: obozy harcerskie, sezonowe ośrodki wypoczynkowe bądź gospodarstwa agroturystyczne.

Organizator –to osoba fizyczna, osoba prawna lub jednostka organizacyjna nie posiadająca osobowości prawnej, która prowadzi kąpielisko lub miejsce okazjonalnie wykorzystywane do kąpieli albo podjęła się organizacji kąpieliska lub miejsca okazjonalnie wykorzystywanego do kąpieli. Organizatorem może być również gmina.

Organizator jest obowiązany oznakować kąpielisko przy użyciu tablicy informacyjnej widocznej, czytelnej, umieszczonej w jego bezpośrednim pobliżu, zawierającej:

1.  napis: „Kąpielisko” i jego nazwę;

2.  adres, telefon, adres strony internetowej właściwego urzędu gminy odpowiedzialnego za

      wyznaczenie i prowadzenie ewidencji kąpielisk i udziela-nie informacji społeczeństwu;

3.  nazwę albo imię i nazwisko, adres i numer telefonu organizatora kąpieli-ska;

4.  adres i numer telefonu właściwego państwowego inspektora sanitarnego kontrolującego

     dane kąpielisko oraz adres strony internetowej serwisu kąpieliskowego prowadzonego  

     przez Główny Inspektorat Sanitarny;

5.  bieżącą ocenę jakości wody w kąpielisku;

6.  klasyfikację jakości wody w kąpielisku;

7.  ogólny opis wody w kąpielisku, sporządzony w oparciu o profil wody w kąpielisku,

     przedstawiony w języku nietechnicznym;

8.  w przypadku wód w kąpieliskach, w których mogą występować krótkotrwałe

     zanieczyszczenia, informacje:

  1. możliwości występowania krótkotrwałych zanieczyszczeń,
  2. liczbie dni, w których kąpiel była zakazana w czasie poprzedniego sezonu kąpielowego, z uwagi na takie zanieczyszczenie,
  3. stanowiące ostrzeżenie o każdym takim występującym lub przewidywanym zanieczyszczeniu;

 9.  rodzaj i spodziewany czas trwania sytuacji wyjątkowej podawany w trakcie wydarzeń lub

      splotu wydarzeń mających wpływ na jakość wody w kąpielisku w danej lokalizacji,

      którego występowania nie przewiduje się przeciętnie częściej niż raz na cztery lata;

10.  informację o zakazie kąpieli wraz ze wskazaniem powodu.

 

Ma również obowiązek wizualnego nadzorowania wody do kąpieli.

W przypadku zaprzestania prowadzenia kąpieliska organizator jest zobowiązany do oznakowania obszaru czytelną informacją o zaprzestaniu prowadzenia kąpie-liska i usunięcia oznakowania tych miejsc niezwłocznie (nie później niż w ciągu 3 dni od zamknięcia kąpieliska).

W powiecie staszowskim pod nadzorem Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Staszowie funkcjonują:

Kąpielisko Ośrodek Wypoczynkowy „Wilga” w Golejowie

Miejsce okazjonalnie wykorzystywane do kąpieli na zbiorniku wodnym ”Buczyna” w Bogorii

 

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Staszowie przypomina: Wybierając się na wakacje, należy przestrzegać aktualnych zasad bezpieczeństwa związanych z epidemią coronawirusa. Pamiętajmy, że epidemia jeszcze się nie skończyła, a koronawirus wciąż jest niebezpieczny. Zachowajmy czujność i bądźmy odpowiedzialni.

 

Źródło: „Wakacje Zdrowe i Bezpieczne”-Projekt opracowany przez OPZiOZ pod kierunkiem ŚWIS

{"register":{"columns":[]}}