Czym gasić pragnienie latem?
W okresie lata istotnym czynnikiem dla zdrowia jest prawidłowe nawadnianie organizmu. Nasze ciało składa się w 2/3 z wody i to woda jest rekomendowana do spożywania i zaspakajania pragnienia.
10 powodów dla których warto pić wodę, przedkładając ją nad inne napoje:
- Nie zawiera konserwantów i barwników.
- Nie zawiera kalorii, nie przytyjesz od niej.
- Pasuje do każdego posiłku.
- Jest tania w porównaniu do napojów smakowych.
- Jeśli nie lubisz bezsmakowego napoju jakim jest woda, masz do wyboru wodę gazowaną. z różnymi minerałami nadającymi smak oraz wody owocowe (cytryna, truskawka limonka i inne).
- Dzięki wodzie możemy regulować temperaturę ciała.
- Woda ma działanie oczyszczające, usuwa toksyny z organizmu.
- Woda w organizmie pomaga transportować składniki odżywcze i minerały.
- Zastąpienie słodzonych napojów wodą może pomóc Ci zrzucić zbędne kilogramy.
- Pita przed posiłkami pomaga szczególnie osobom starszym zmniejszyć apetyt na duże porcje w trakcie jedzenia.
Czym nie gasić pragnienia?
1. Napojami energetycznymi. Produkty te zawierają kofeinę która działają moczopędnie, co działa niekorzystnie na bilans wody w organizmie. Negatywnie wpływają na organizm, zwłaszcza przez zwiększone ilości substancji pobudzających, które są w nich zawarte. Nie powinny po nie sięgać osoby zmagające się z arytmią serca, chorobą wieńcową, miażdżycą, leczące się na nadciśnień tętnicze, kobiety w ciąży i karmiące piersią oraz cukrzycy. Osoby wrażliwe na substancje w nich zawarte, po ich spożyciu, mogą mieć: złe samopoczucie, drgawki, wymioty, zawroty głowy, nadpobudliwość.
2. Napoje gazowane. Chociaż bąbelki dają znakomite wrażenie orzeźwienia i odświeżenia, to zawarty w napojach gazowanych dwutlenek węgla ma jeszcze jedną cechę – rozciąga ściany żołądka, które przesyłając informacje do układu nerwowego przytłumiają uczucie pragnienia, sprawiając, że nie odczuwamy go tak mocno pomimo faktycznego niedoboru wody w organizmie.
3. Alkoholem- piwo. Często stosowane do chłodzenia w lecie chłodne piwo daje tylko chwilowe wrażenie ukojenia pragnienia, natomiast cechą charakterystyczną piwa jest to, że powoduje zwiększone oddawanie moczu. Efektem tego jest wyprowadzenie większej ilości wody z organizmu.
4. Napojami zbyt gorącymi i zbyt zimnymi. Podczas upałów nie są wskazane ani zbyt zimne, ani zbyt ciepłe napoje – najlepsze są takie, które oscylują w granicach temperatury pokojowej.
Ważnym czynnikiem nawadniania organizmu jest ilość i porcje wypijanych płynów. Powinniśmy wypijać od 1,5 litrów płynów na dobę dozowanych często w niewielkich ilościach – nie zaleca się w żadnym wypadku wypijania bardzo dużej ilości wody w jednym momencie.
Źródło: https://dietetycy.org.pl