W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Dzieci w Polsce zjadają 19 łyżeczek cukru dziennie!

Dzieci w Polsce zjadają 19 łyżek cukru dziennie!

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego w latach 2008-2017 konsumpcja cukru, który jest składnikiem innych produktów spożywczych, wzrosła aż o 11,8 kg! Średnia spożycia cukru przez Polaków poważnie przekroczyła dopuszczalne przez Światową Organizację Zdrowia normy.  Tymczasem według WHO zawartość cukru w diecie dzieci nie powinna przekraczać 10% dziennego zapotrzebowania na energię co daje około 10-12 łyżeczek przy średnim spożyciu wynoszącym 2000 kcal. Policzono, że polskie dzieci przekraczają ten limit średnio o 9 łyżeczek. Dzieje się to głównie za sprawą spożywanych napojów gazowanych, gotowych dań, deserów mlecznych, zbożowych czy słodyczy. Niestety część rodziców nie ma świadomości ile cukru zawierają w/w produkty, często opisywane przez producentów jako zdrowe i dietetyczne.

   Nadmiar cukru powoduje negatywne skutki zdrowotne szczególnie u dzieci – poczynając od próchnicy zębów, problemów z koncentracją i zapamiętywaniem, poprzez otyłość, która przyczynia się do rozwoju cukrzycy typu 2, chorób serca oraz różnego typu nowotworów, w tym przełyku, raka jelita grubego, nerki, trzustki czy macicy.

   Aby uniknąć nadmiaru cukru przed spożyciem produktów należy czytać zamieszczone na nich etykiety, poczynając od analizy składu i tabeli wartości odżywczych, w której uwzględnione są węglowodany, w tym cukier. Pamiętać należy, że produkty na których cukier znajduje się na samym początku składu na etykiecie zawierają go dużo. Cukier prosty może występować pod różnymi nazwami: sacharoza, fruktoza, glukoza, laktoza, galaktoza, maltoza czy dekstroza. Pojawia się w formie syropów: fruktozowego, glukozowo-fruktozowego, klonowego, trzcinowego, daktylowego, ryżowego, sorgowego, słodowego, kukurydzianego, z agawy, miodu, karmelu czy melasy. Dodawany jest także w formie zagęszczonego owocowego soku lub koncentratu. Przykładowo gazowane napoje w 500 ml potrafią zawierać aż 10 łyżeczek cukru, podobne ilości znajdują się w napojach energetycznych o takiej samej objętości. Ponadto w diecie dzieci występują również inne produkty będące źródłem „słodkich” prostych węglowodanów – chociażby jogurty owocowe i popularne płatki śniadaniowe. Porcja 30 g płatków dostarcza ponad 2 łyżeczki cukru, jogurty w 100 g zawierają już blisko 3 łyżeczki, z kolei homogenizowane serki i desery mleczne o tej samej gramaturze – mogą wnosić nawet 4 łyżeczki cukru do organizmu dziecka. Cukier znajduje się również w większości popularnych przekąsek. W 40 g batonach może znajdować się od 2 do 3 łyżeczek, a w żelkach – ponad 10 łyżeczek cukru w przeliczeniu na 100 g. Do tego dochodzą na przykład sosy stosowane do posiłków, przykładowo1 łyżeczka keczupu może zawierać nawet ½ łyżeczki cukru.

  Żeby ograniczyć cukier w diecie nie wystarczą tylko świadomość i wiedza, ile cukru znajduje się w spożywanych daniach, napojach albo przekąskach. Ważne  jest aby w praktyce postawić  na zdrowe alternatywy dla cukru takie jak suszone owoce: śliwki, rodzynki, daktyle czy morele, które to zamienniki dodatkowo są źródłem witamin, składników mineralnych i błonnika. Suszone owoce zawierają także antyoksydanty, które chronią komórki przed wolnymi rodnikami. Co ważne – posiadają niski indeks glikemiczny i mogą zastępować cukier w niektórych przepisach. Rodzice muszą mieć jednak na uwadze fakt, że suszone owoce mogą zawierać także dodatkowe porcje cukru czy sztuczne barwniki. W tym przypadku również warto czytać etykiety.  Latem zalecane jest sięganie po świeże, sezonowe owoce – truskawki, maliny, borówki, porzeczki czy morele. Świeże owoce zawierają więcej wody, przez co stanowią dodatkowy sposób nawodnienia dla najmłodszych, a ponadto są źródłem naturalnych minerałów, witamin, błonnika oraz antyoksydantów.

  Z uwagi na szkodliwy wpływ cukru na organizm dzieci rodzice powinni większy nacisk położyć na planowanie posiłków i kształtowanie zdrowych nawyków od najmłodszych lat, tak aby cukier nie stał się główną treścią posiłków, a stał się jedynie rzadkim odejściem od zdrowej rutyny.

 

 

Źródło

https://planujedlugiezycie.pl/index.php/aktualnosci

{"register":{"columns":[]}}