W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Europejski Dzień Śniadania pod hasłem "Znajdź czas na śniadanie"

Europejski Dzień Śniadania


https://www.spjamnica.edu.pl/wp-content/uploads/2020/04/pobrane.jpg

   Pomimo potencjalnych fizycznych i psychicznych korzyści płynących ze spożywania śniadania, jest ono powszechne  pomijane. W USA i Europie od 10 do 30% młodych ludzi rezygnuje ze śniadania, a ponad połowa spożywa nieadekwatne lub źle zbilansowane poranne posiłki. Aż 44% kobiet i 36% mężczyzn pomija ten ważny posiłek. Śniadania częściej jemy w weekendy (87,3%) niż w dni powszednie (74,4%), europejskimi krajami najczęściej opuszczającymi pierwszy posiłek są Grecja i Słowenia.

   Badania wykazują pozytywny związek pomiędzy regularnym spożywaniem śniadania a szeregiem korzyści, między innymi odpowiednią podażą makro i mikro elementów, prawidłową wartością wskaźnika BMI, wyższą sprawnością poznawczą i ogólnym lepszym dobrostanem.  Dzieci jedzące śniadania osiągają lepsze wyniki w szkole, dorośli mają więcej energii i lepszą koncentrację. Wykazano również, że spożywanie śniadania przez dzieci i młodzież powoduje zmiany w metabolizmie, co prowadzi do poprawy jakości diety i lepszych wyborów żywieniowych, co może korzystnie wpływać na samopoczucie i zdrowe nawyki nastolatków przez całe życie

Pomijanie śniadania zostało uznane za ważny czynnik determinujący niezdrowy styl życia, który może służyć jako czynnik pośredniczący dla innych zachowań ryzykownych dla zdrowia, w tym spożywania alkoholu, palenia tytoniu, a także zmian nastroju i objawów depresji. Wiąże się to również z niższą jakością życia i przewlekłym stresem, co z kolei może zwiększać ryzyko wystąpienia chorób kardiometabolicznych w ciągu całego życia.

  Nie bez znaczenia jest również prawidłowo zbilansowane śniadanie. Zalecenia żywieniowe sugerują, że idealny posiłek śniadaniowy powinien zawierać od 20 do 35% dziennego indywidualnego zapotrzebowania na energię oraz składać się z trzech grup żywności, w tym mleka i produktów mlecznych, zbóż (nierafinowanych i pełnoziarnistych) oraz świeżych owoców lub soków bez dodatku cukru. Śniadanie nie powinno również być spożywane zbyt późno po przebudzeniu. Odwlekanie pierwszego posiłku może powodować,  że  w godzinach popołudniowych odczuwamy większy apetyt, a co za tym idzie przyjmujemy nadmierną ilość kalorii przed snem.

 

Źródło: https://5krokowdozdrowia.pl/sniadanie-ma-znaczenie/

{"register":{"columns":[]}}