W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Informacja dla producentów żywności

Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa żywnościowego, konieczne jest podjęcie wszystkich możliwych środków w celu zapewnienia konsumenta, że żywność przeznaczona do spożycia jest bezpieczna dla zdrowia. Producent środków spożywczych musi zapewnić, że na wszystkich etapach produkcji przetwarzania i dystrybucji odbywających się pod jego kontrolą spełnione są właściwe wymogi higieny ustanowione przepisami prawa europejskiego i krajowego. Gwarantuje także zgodność tej żywności z wymogami prawa żywnościowego.

W rozporządzeniu (WE) nr 178/2002 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia
28 stycznia 2002r. ustanawiającego ogólne zasady i wymagania prawa żywnościowego, powołującego Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności oraz ustanawiające procedury w zakresie bezpieczeństwa żywności (Dz.U.UEL.02.31. z późn. zm.), znajduje się zapis, że żaden niebezpieczny środek spożywczy nie może być wprowadzony na rynek.

W treści zał. nr 1 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 852/04 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 29 kwietnia 2004r. w sprawie higieny środków spożywczych (Dz.U.UE.L139 z 30.04.2004r. z poźn. zm.), określono ogólne przepisy higieny dla produkcji podstawowej i powiązanych działań. Powyższe rozporządzenie określa działania przedsiębiorców sektora spożywczego produkujących lub zbierających produkty roślinne w celu zapewnienia ich właściwej jakości zdrowotnej.

OBOWIĄZKI PRODUCENTÓW

  1. Stosowanie zasad Dobrej Praktyki Higienicznej, Produkcyjnej i Rolniczej
  1. Zapewnienie właściwych warunków sanitarno-higienicznych w trakcie produkcji, przechowywania oraz transportu
  1. Zapewnienie dostępu wszystkich pracowników do toalet w pobliżu plantacji oraz dostęp do czystej, bieżącej wody do mycia i suszenia rąk
  1. Używanie wody o prawidłowej jakości zdrowotnej
  1. Przestrzeganie zasad prawidłowego nawożenia płodów rolnych
  • stosowanie wyłącznie dozwolonych środków ochrony roślin - nie wolno stosować odchodów ludzkich, które mogą być zanieczyszczone chorobotwórczymi wirusami, bakteriami, pasożytami mogącymi utrzymywać się nawet przez kilka miesięcy
  • stosowanie nawozów sztucznych / środków ochrony roślin zgodnie z zasadami dobrej praktyki rolniczej. Niestosowanie się do w/w zasad może być przyczyną obecności w płodach rolnych pozostałości rożnych związków chemicznych (pestycydów, azotanów, azotynów i innych)
  • prowadzenie ewidencji zakupu środków ochrony roślin
  • prowadzenie ewidencji prowadzonych zabiegów agrotechnicznych
  • zapewnienie odpowiednich warunków przechowywania środków ochrony roślin (wydzielona szafa/osobne pomieszczenie)
  1. Prawidłowe składowanie, przechowywanie i usuwanie odpadów
  1. Kontrola pracowników
  • egzekwowanie mycia rąk przed każdorazowym wejściem na pole
  • przestrzeganie zakazu pracy osób z objawami takimi jak: biegunka, wymioty, temperatura, kaszel lub ostra żółtaczka
  • sprawdzanie posiadania czystej odzieży przy wykonywaniu pracy
  • egzekwowanie zakaz palenia i plucia podczas wykonywania zajęć
  • przestrzeganie zakazu wejścia osób nieupoważnionych w tym dzieci, które nie powinny znajdować się w obszarze zbioru,
  • przeprowadzanie kontroli szkoleń pracowników w zakresie higieniczno-sanitarnym,
  1. Przestrzeganie obowiązku identyfikalności/ śledzenia surowców i  produktów według zasady: „krok w tył, krok w przód” (np. lista dostawców i  odbiorców) oraz stosowanie odpowiednich procedur w tym zakresie co wynika z art. 17 – 19 rozporządzenia nr 178/2002
  1. Stosowanie pojemników/ naczyń do zbioru o odpowiedniej jakości i kontrola ich czystości
  1. Transport i przechowywanie zbiorów w odpowiednich warunkach uniemożliwiających ich zanieczyszczenie
  • zachowanie odpowiednich warunków transportu i składowania produktów roślinnych zgodnie z zasadami dobrej praktyki higienicznej tj. utrzymanie w czystości oraz, w miarę potrzeby dezynfekowanie, we właściwy sposób obiektów, wyposażenia, pojemników, skrzyń czy pojazdów
  • zabezpieczenie pomieszczeń powiązanych z produkcją pierwotną przed dostępem szkodników i zwierząt

Nieprzestrzeganie powyższych zasad i obowiązków może spowodować zanieczyszczenie owoców
i warzyw, którego nie będzie można wyeliminować bądź ograniczyć do zadowalającego poziomu.
Dotyczy to szczególnie owoców i warzyw oferowanych do sprzedaży jako świeże lub przetworzone
w nieznacznym stopniu (np. mrożonek), których z uwagi na cechy gatunkowe nie można poddać zabiegom np. obierania czy efektywnego mycia (np. maliny, truskawki, jeżyny itp.).

W myśl obowiązujących przepisów prawa podmioty działające na rynku spożywczym są w pierwszym rzędzie odpowiedzialne za bezpieczeństwo zdrowotne żywności.

Zgodnie z treścią art. 63, ust. 2 pkt 12 i ust. 3, art. 64 ustawy z dnia 25 sierpnia 2006r. o bezpieczeństwie żywności i żywienia ( tekst jednolity Dz. U z 2010r., Nr 136, poz. 914 z późn. zm.) podmioty działające na rynku spożywczym prowadzące produkcję pierwotną mogą rozpocząć działalność po uzyskaniu wpisu do rejestru zakładów prowadzonego przez właściwego państwowego powiatowego inspektora sanitarnego. Podmiot działający na rynku spożywczym jest obowiązany złożyć wniosek o wpis do rejestru zakładów. W/w wniosek winien być złożony do właściwego państwowego powiatowego inspektora sanitarnego, w terminie co najmniej 14 dni przed dniem rozpoczęcia planowej działalności, w formie pisemnej, według wzorów określonych na podstawie art. 67 ust. 3 pkt 2 i 3 w/w ustawy.

{"register":{"columns":[]}}