Konferencja pt.: Współczesne zagrożenia dzieci i młodzieży"
17 kwietnia br., w Multimedialnym Centrum Edukacyjno-Szkoleniowym Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Sichowie Dużym, odbyła się konferencja pt. ,,Współczesne zagrożenia dzieci i młodzieży”. Organizatorami konferencji byli Świętokrzyski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny, Świętokrzyskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli i Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Staszowie. Celem konferencji było wskazanie obszarów będących zagrożeniem dla dzieci i młodzieży w tym nowych i nowatorskich wyrobów w dużej mierze dedykowanych dla młodych oraz wskazanie skutecznych działań profilaktycznych. Na spotkanie przybyło ponad 80 osób, w tym: dyrektorzy, nauczyciele, wychowawcy, pedagodzy i psycholodzy wszystkich szczebli placówek oświatowych z powiatu staszowskiego i sandomierskiego oraz dyrektorzy, kierownicy i pracownicy instytucji pracujących z dziećmi i młodzieżą.
Zgodnie z programem konferencji, która została objęta honorowym patronatem wojewody świętokrzyskiego, odbyły się 3 wystąpienia:
1. ,,Zrozumieć by działać. Wiedza kluczem do profilaktyki” – Radosława Grussa, kierownika Oddziału Promocji Zdrowia i Oświaty Zdrowotnej Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Olsztynie,
2. ,,Edukacja konsumencka. Wybrane zagadnienia dotyczące suplementów diety” – Ewy Ziemkiewicz – kierownik Oddziału Promocji Zdrowia i Oświaty Zdrowotnej Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Kielcach,
3. ,,Skuteczna profilaktyka uzależnień behawioralnych – od teorii do praktyki” – Marzanny Kosteckiej-Biskupskiej, ze Świętokrzyskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Kielcach.
Wygłoszone prelekcje uświadomiły skalę współczesnych zagrożeń, głównie narkotykowych i zawartych w nich niebezpiecznych substancji psychoaktywnych, jakie w różny sposób, np. w formie e-papierosów czy wyrobów nowatorskich podstępnie proponowane są do spożycia dzieciom i młodzieży. Prezentacje zawierały również propozycje walki z tymi zagrożeniami, a także szereg działań profilaktycznych, jakie powinny być prowadzone już w przedszkolach.
Ponadto omówiono szereg działań i czynników chroniących młodych przed uzależnieniami behawioralnymi, ze szczególnym uwzględnieniem działań środowiska szkolnego i rodzinnego. Edukacja konsumencka poruszyła zagadnienie suplementów diety ich prawidłowego oznakowania i spełniania wymagań zawartych w przepisach prawa.
Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Staszowie dziękuje Dyrekcji oraz pracownikom Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Sichowie Dużym za udostepnienie Multimedialnego Centrum Edukacyjno-Szkoleniowego oraz pomoc w organizacji Konferencji