W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Międzynarodowy Dzień Zapobiegania Narkomanii

Międzynarodowy Dzień Zapobiegania Narkomanii

   26 czerwca przypada Międzynarodowy Dzień Zapobiegania Narkomanii ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ 7 grudnia 1987 roku, znany także jako Międzynarodowy Dzień Przeciwdziałania Nadużywaniu Środków Odurzający. Dzień ten jest  okazją do pokazania osobom uzależnionym, że przy wsparciu ze strony bliskich i specjalistów możliwy jest powrót do życia bez narkotyków.

Statystyki podają, że w efekcie zażycia substancji psychoaktywnych każdego roku w Polsce umiera blisko 200 osób, a  około dwa tysiące osób ulega zatruciu. Statystyki nie podają danych pacjentów, wśród których kontakt z narkotykami znajduje swój finał w postaci chorób psychicznych, somatycznych i prób samobójczych. Używanie narkotyków może powodować poważne zmiany w ośrodkowym układzie nerwowym, które wpływają na sposób myślenia i działania danej osoby. Prowadzić może do pojawienia się silnych efektów toksycznych, w szczególności upośledzenia funkcji układu sercowo-naczyniowego w postaci podwyższenia lub obniżenia ciśnienia tętniczego krwi, zaburzeń rytmu serca, utraty przytomności, a nawet zatrzymania krążenia. Narkotyki niebezpieczne są również ze względu na możliwość wystąpienia zaburzeń neurologicznych oraz zaburzeń psychotycznych, którym mogą towarzyszyć halucynacje i urojenia.  Stosowanie na przykład kannabinoidów może powodować nudności, zawroty głowy, uszkodzenia nerek oraz zmiany w układzie oddechowym, zaburzenia koordynacji ruchowej, napady lęku, paniki, apatię, zaburzenia nastroju, depresje oraz psychozy wymagające specjalistycznego leczenia psychiatrycznego. Należy podkreślić, że działanie  substancji psychoaktywnych ma wpływ na funkcjonowanie życia rodzinnego, środowiskowego oraz społecznego, niejednokrotnie prowadząc do społecznego wykluczenia.

Jeśli uważasz, że Ty, Twój przyjaciel lub ktoś z bliskich ma problem z narkotykami, natychmiast porozmawiaj z zaufaną osobą – psychologiem czy terapeutą działającym w ramach Krajowego Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom.

 

Nowy Telefon Zaufania dla Osób z Ukrainy Krajowe Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom od 21marca 2022 uruchomiło dwa numery telefonów dla osób z Ukrainy bezpłatny: 800 11 08 11 oraz płatny według taryfy operatora 22 290 7000 czynne codziennie od 16.00 do 21.00. Ideą tego Telefonu Zaufania jest nie tylko pomoc w zakresie rozwiązywania problemów związanych z uzależnieniami, ale również udzielenie wsparcia osobom z Ukrainy, które z powodu wojny znalazły się w Polsce i mają potrzebę porozmawiania oraz podzielenia się swoimi doświadczeniami, przeżyciami.

 

Pamiętaj, uzależnienie jest jednostką chorobową,  którą można leczyć. Leczenie w poradni uzależnień nie wymaga skierowania od lekarza rodzinnego i jest bezpłatne.

Zgodnie z art. 26 ustęp 1 ustawy z dnia 29 lipca 2005 roku o przeciwdziałaniu narkomanii, leczenie osób uzależnionych prowadzić mogą placówki posiadające status publicznych lub niepublicznych zakładów opieki zdrowotnej oraz lekarze wykonujący praktykę lekarską, w tym w ramach grupowej praktyki lekarskiej. Udzielanie świadczeń zdrowotnych osobom uzależnionym od narkotyków prowadzone jest w oparciu o rozbudowany system placówek ambulatoryjnych i stacjonarnych oraz nieliczne inne formy opieki pośredniej. Na terenie województwa świętokrzyskiego istnieje wiele placówek udzielających pomocy osobom uzależnionym od narkotyków miedzy innymi placówki stacjonarne:

 

Ośrodek Rehabilitacyjny dla Uzależnionych od Substancji Psychoaktywnych „San Damiano” Chęciny

Placówka stacjonarna

Województwo: świętokrzyskie

Chęciny, ul. Franciszkańska  10

tel: 413151140

Ośrodek Rehabilitacji dla Osób z Uzależnieniem od Substancji Psychoaktywnych w Pałęgach

Placówka stacjonarna

Województwo: świętokrzyskie

Mniów, ul. Pałęgi  80

Stowarzyszenie MONAR Ośrodek Leczenia, Terapii i Rehabilitacji Uzależnień dla Dzieci i Młodzieży

Placówka stacjonarna

Województwo: świętokrzyskie

Stąporków , ul. Luta 

tel: 423432505

 

Pozostałe ośrodki, hostele  z województwa świętokrzyskiego i z Polski znajdują się w bazie placówek: https://www.kbpn.gov.pl/portal?id=207473

 

Źródło:

https://www.kbpn.gov.pl/o_narkotykach_i_inarkomanii.htm?id=111489 https://www.kbpn.gov.pl/portal?id=207473

 

 

 

{"register":{"columns":[]}}