W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Niebieski Listopad. Miesiąc profilaktyki raka prostaty i jąder

Niebieski listopad - miesiąc profilaktyki raka prostaty i jąder

  Listopad na całym świecie jest miesiącem solidarności z mężczyznami zmagającymi się z rakiem prostaty oraz jąder. Zachorowalność na nowotwory jądra w Polsce wzrasta w tempie około 5% rocznie. Stanowią one 1,6% zachorowań na nowotwory złośliwe u mężczyzn. Najszybsze tempo wzrostu zachorowalności obserwuje się w grupie młodych mężczyzn i wynosi około 7% rocznie. Szacuje się, że jeśli te dane nie ulegną zmianie, to w ciągu najbliższych dwóch dekad liczba zachorowań wzrośnie o około 20%.  Dane dotyczące raka prostaty w naszym kraju są również niepokojące. Gdy współczynnik umieralności na raka prostaty w wielu krajach UE spada to Polska jest krajem, w którym ten współczynnik rośnie. Diagnozę „nowotwór prostaty” otrzymuje 150 000 Polaków. Statystyki mówią o co trzecim mężczyźnie w wieku od 50. do 80. roku życia i aż 80 procentach mężczyzn po 80. roku życia. Aby  zmniejszyć  te statystyki , konieczne jest wczesne wykrywanie tych nowotworów oraz dostęp do nowoczesnych technik leczenia.      

     Zapoczątkowana w Australii w 1999r a w Polsce prowadzona od 2014r listopadowa Kampania Movember (nazwa powstała z połączenia dwóch słów: moustache - wąsy oraz November - listopad), znana w naszym kraju jako Wąsopad, to akcja społeczna, która stara się uświadamiać mężczyzn, jak ważna jest profilaktyka czyli regularne badania medyczne oraz samobadanie i obserwowanie swojego ciała celem szybkiego wykrycia ewentualnych nieprawidłowości w obrębie męskich narządów płciowych. Jako symbol jedności, wsparcia i solidarności oraz aby wzbudzić większą świadomość i szerzyć informacje na temat profilaktyki nowotworów prostaty i jąder, panowie w listopadzie zapuszczają wąsy! To świetna okazja do tego, aby sprawdzić, jak będzie się wyglądało w takim właśnie wydaniu, a jednocześnie zachęcić do badań profilaktycznych.

Samobadanie jąder

  1. Dokładnie sprawdź powierzchnię jąder.
  2. Poprzekładaj jądra w dłoniach oceniając ich strukturę i konsystencję.
  3. Sprawdź czy w obrębie jąder wyczuwasz zgrubienie, bolesność, obrzęk albo zmiany o charakterze guza.
  4. Sprawdź, czy w mosznie obecny jest płyn.
  5. Pamiętaj, że choroba może manifestować się również niespecyficznymi objawami tj. bólem podbrzusza.
  6. W przypadku wystąpienia jakichkolwiek nieprawidłowości należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza na dalszą diagnostykę.

Wśród niepokojących symptomów, które mogą świadczyć o rozwijającej się chorobie, lekarze wymieniają: niebolesną opuchliznę jądra, zmiany w konsystencji jądra, obecność guzka w jądrze, pobolewanie jądra, uczucie dyskomfortu w mosznie, w przypadku trwającego procesu zapalnego – ból jądra, a rzadziej także ginekomastię, czyli powiększenie i tkliwość piersi.

Zarówno raka jądra, jak i prostaty cechują dobre rokowania i w żadnym razie nie jest to żaden „wyrok“. Jednak kluczowe jest wyrycie choroby w możliwie najwcześniejszym stadium i szybkie podjęcie odpowiednio dobranej terapii.

 

Źródła:

https://www.zwrotnikraka.pl/movember-wasopad-w-polsce-2017/

https://www.nfz.gov.pl/aktualnosci/aktualnosci-oddzialow/profilaktyka-raka-prostaty-i-jader

https://mrdiagnostic.pl/mrdiagnostic/aktualnosc/kampania-movember-w-polsce

 

{"register":{"columns":[]}}