W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Ochrona przed negatywnym działaniem promieniowania słonecznego

Ochrona przed negatywnym działaniem promieniowania słonecznego

Ochrona przed negatywnym działaniem

promieniowania słonecznego

 

 

 FOTOPROTEKCJA – to ochrona przed negatywnym działaniem promieniowania słonecznego, zapobiegająca fotostarzeniu skóry oraz powstawaniu nowotworów skóry. To stosowanie preparatów z filtrem przeciwsłonecznym, osłonięcie skóry ubraniem, noszenie kapelusza czy czapki z daszkiem chroniącym twarz, zakładanie okularów przeciwsłonecznych oraz unikanie ekspozycji na słońce w czasie jego największego nasilenia.  

Promieniowanie ultrafioletowe emitowane przez słońce jest niezwykle istotnym czynnikiem środowiskowym, który z jednej strony działa korzystnie – stymuluje wytwarzanie witaminy D, wpływa na funkcjonowanie układu odpornościowego, poprawia samopoczucie, zapobiega  stanom depresyjnym, jest stosowane w leczeniu wielu schorzeń i wykorzystywane w procesach sterylizacji (ma zdolność zabijania drobnoustrojów). Z drugiej strony odpowiada za fotostarzenie się skóry i jest jednym z najsilniejszych czynników kancerogennych raków skory, głównie czerniaka.

Ze względu na długość fali promieniowanie słoneczne dzielimy na: UVA, UVB, UVC

  1. UVA- to promieniowanie, które dociera do Ziemi, jego natężenie jest stałe przez cały dzień, przenika również przez szyby. Dociera do głębszych warstw skóry, odpowiada za fotostarzenie i alergie słoneczne.
  2. UVB – to promieniowanie, które dociera do Ziemi, jego natężenie jest największe w miesiącach wiosennych i letnich. Działa głównie na poziomie naskórka, odpowiada za opaleniznę, powstanie rumienia, poparzenia słoneczne.
  3. UVC - jest całkowicie zatrzymywane przez warstwę ozonową i nie dociera do Ziemi. Nie stanowi dla nas zagrożenia.

Szukając kosmetyków do ochrony skóry przed UV należy wybierać takie na których umieszczono oznaczenia  UVA  i UVB – to oznacza, że w kremie znajdują się filtry, które skutecznie będą chronić przed obydwoma promieniowaniami.

  • Kosmetyk z ochroną UVB zawiera oznakowanie „SPF” - współczynnik ochrony przeciwsłonecznej przed promieniowaniem UVB. Im wyższy SPF, tym dłużej możesz przebywać na słońcu i uniknąć poparzeń.

Filtr SPF 50 gwarantuje najlepszy stopień ochrony.

SPF 50 = 98% ochrony przed UVB

SPF 30 = 97% ochrony przed UVB

SPF 15 = 93% ochrony przed UVB

  • Kosmetyk zawierający oznakowanie „UVA w kółeczku”, oznacza  ochronę przed promieniami UVA o wartości co najmniej 1/3 ochrony SPF.

Aby wybrać najlepszy krem przeciwsłoneczny, dostosowany do potrzeb naszej skóry najpierw warto określić jej fototyp. Wyróżniamy 6 fototypów skóry:

  • Fototyp I – celtycki
  • Fototyp II – północnoeuropejski
  • Fototyp III – środkowoeuropejski
  • Fototyp IV – południowoeuropejski
  • Fototyp V – charakterystyczny dla rasy żółtej i Arabów
  • Fototyp VI – charakterystyczny dla rasy czarnej

Poniższa tabela powinna ułatwić dobór kremu z filtrem SPF do danego fototypu skóry.

 

 

Dobór kosmetyku z odpowiednim filtrem ma duże znaczenie w ochronie skóry przed UV, ale nie mniej ważną rzeczą jest dozowanie go w odpowiedniej ilości. Zalecana ilość kremu: 2 mg/cm2 tj. około 30 ml preparatu na jednorazową aplikację na całe ciało (jedna pełna dłoń kremu).

Inne metody szacowania odpowiedniej ilości  kremu z filtrem:

1. Metoda 2 palców (jedna z najprostszych). Wystarczy nałożyć krem z filtrem na całą długość środkowego i wskazującego palca i wsmarować krem w twarz, szyję i uszy.

2. Metoda łyżeczki od herbaty (bardziej dokładna), gdzie 1 łyżeczkę (5ml) kremu z filtrem dajemy na twarz, szyję i dekolt, 1 łyżeczkę na ramię i przedramię, 2 łyżeczki na tułów (przód i tył), 2 łyżeczki na każdą nogę.

O czym jeszcze warto pamiętać?

  • Pierwsza aplikacja kremu powinna nastąpić około 20 min przed wyjściem z domu
  • Należy powtarzać aplikację kremu z filtrem co 2-3 godziny, a także bezpośrednio po kąpieli wodnej, spoceniu czy wytarciu kremu ręcznikiem
  • Warto szukać cienia i ograniczyć przebywanie na słońcu w godz. 10-14
  • Warto regularnie wykonywać badanie dermatoskopowe skóry

 

Źródło: https://skincarelover.eu/blog/skincarelover/krem-z-filtrem-do-twarzy-i-ciala-wszystko

{"register":{"columns":[]}}