W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Październik miesiącem profilaktyki raka piersi

Zdjęcie przedstawia kobietę trzymającą różową wstążkę - symbol kampanii, po prawej stronie widnieje logo Państwowej Inspekcji Sanitarnej

Każdego roku na świecie ponad półtora miliona kobiet dowiaduje się, że ma raka piersi. W Polsce na raka piersi rocznie zapada około 19 tysięcy kobiet, a umiera nawet jedna trzecia. Głównym powodem, dla którego tak wiele kobiet nadal umiera z powodu tego nowotworu jest fakt, że choroba na początku nie boli i przebiega bezobjawowo. Często, gdy kobiety zgłaszają się do lekarza, choroba jest już w stopniu zaawansowanym. Częstość występowania raka piersi wzrasta wraz z wiekiem a większość zachorowań dotyczy kobiet po 50 roku życia. Do czynników rozwoju raka piersi wymienia się między innymi:

 

 

Rak piersi wykryty we wczesnej fazie, czyli tzw. przedinwazyjnej, jest chorobą praktycznie w całości wyleczalną, dlatego w profilaktyce nowotworowej tak często podkreśla się kluczowe znaczenie regularnych badań. Podstawowym i dostępnym elementem badań dla każdego jest samobadanie piersi. Każda kobieta powinna regularnie badać piersi, a raz w roku takie badanie powinno być wykonane przez ginekologa, chirurga lub onkologa.

https://www.10wsk.mil.pl/wp-content/uploads/2019/10/samobadanie-piersi.jpg

Objawy, które powinny niepokoić:

  • obrzęk i bolesność węzłów chłonnych,
  • krwawienie lub wydzielina z sutka,
  • ból piersi podczas ucisku (samoistny, nie w czasie przedmiesiączkowym i miesiączkowym),
  • zmiany kształtu piersi,
  • wciągnięcie brodawki i zmiana jej rozmiaru,
  • zmiany na skórze piersi – przebarwienia, naczyniaki, owrzodzenia itp.

Samokontrola ma duże znaczenie w wykrywaniu schorzenia, ale niezbędne są również regularne badania obrazowe: mammografia, USG piersi oraz mammografia rezonansu magnetycznego. Panie będące w grupie wiekowej 50-69 lat powinny robić mammografię co dwa lata i nie muszą mieć na nią skierowania. Takie badanie w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia można wykonać w mammobusach lub w wyznaczonych placówkach stacjonarnych.

W województwie świętokrzyskim badanie mammobusami prowadzi Świętokrzyskie Centrum Onkologii, a informacje na jakim terenie aktualnie prowadzone są badania znajdują się na stronie tps://www.onkol.kielce.pl/pl/aktualnosci/aktualności. Aby wykonać w mammografię w mammobusie konieczna jest wcześniejsza rejestracja telefoniczna: 661 911 300.

{"register":{"columns":[]}}