W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Problemy zdrowotne przy niewłaściwym użytkowaniu tabletów i smartfonów

   Smartfony i tablety nie tylko zmieniają nasz sposób komunikacji, mają też ogromny wpływ na nasze zdrowie, a schorzenia związane z korzystaniem z tych urządzeń występują coraz częściej.  Do najpowszechniejszych z nich należą zespół cieśnin nadgarstka, smartfonowa szyja i smsowy kciuk, bóle kręgosłupa i wady postawy. Dolegliwości te coraz częściej stwierdzane są u ludzi młodych, na co wpływ mają praca i nauka zdalna wymuszone stanem epidemii związanej z koronawirusem.

Zespół cieśni nadgarstka (ZCN), dokucza zazwyczaj osobom, które wykonują przez długi czas powtarzające się czynności ręką, przeciążając tym samym nadgarstek. Może to być praca przy komputerze, obsługa urządzeń mobilnych,  praca na taśmie w fabryce, gra na instrumencie, czy nawet długa jazda na rowerze. Choroba dotyka przede wszystkim ręki, której używamy częściej.  Objawy zespołu cieśni nadgarstka to zazwyczaj ból i drętwienia palców, które potrafią nawet wybudzać chorego ze snu. Ból promieniuje do nadgarstka, a niekiedy również do barku. Chorobie towarzyszy pogorszenie się sprawności manualnej, przez co pacjenci nie są w stanie wykonywać precyzyjnych czynności, takich jak odręczne pisanie, szycie czy nakładania makijażu.

Smartfonowa szyja Przypadłość zwana smartfonową szyją dotyka głównie dzieci  i młodzież, które spędzają długie godziny wpatrzone w ekrany swoich urządzeń,  może jednak także rozwinąć się w wieku dorosłym i często narzekają na nią osoby pracujące mobilnie lub niedbające o odpowiednią postawę przy pracy. Głowa dorosłego człowieka waży około 5 kilogramów, długotrwałe pochylanie głowy nawet o kilka stopni obciąża kręgosłup i jego odcinek szyjny o dodatkowe 12 kilogramów. Pochylenie głowy  o około 60 stopni, czyli gdy trzymamy telefon na kolanach, obciążenie wzrasta nawet do 27 kilogramów. Pierwszymi objawami tzw. smartfonowej szyi są bóle karku, barków i szyi podczas długotrwałego korzystania z urządzeń.

Smsowy kciuk czyli zespół Quervaina - jest on powodowany nienaturalnym wyciąganiem i obciążaniem kciuka, co prowadzi do stanu zapalnego pochewki ścięgnistej nadgarstka i obejmuje zmiany chorobowe przyczepów ścięgnistych do kości. Jeśli używamy smartfona o dużej przekątnej ekranu, nasze kciuki często są zmuszone do przebywania w nienaturalnej, nieco wydłużonej pozycji. Dochodzi do tego zwłaszcza podczas pisania wiadomości tekstowych, grania w gry mobilne i scrollowania ekranu, np. przeglądając social media. Z czasem może to doprowadzić do deformacji i nasze kciuki będą wyglądały na nienaturalnie długie. Pierwszym objawem smsowego kciuka jest ból i dyskomfort podczas zginania i prostowania kciuka. Czasem ból ten może promieniować do nadgarstka lub nawet przedramienia, utrudniając tym samym komfort życia.

Wady postawy tworzą, się po długim siedzeniu lub długim czasie przebywania w nieprawidłowej pozycji ciała co skutkuje skróceniem  lub rozciągnięciem mięśni. Skrócone lub rozciągnięte mięśnie nie pozwalają nam na powrót do prawidłowej postawy. Ta asymetria napięć oddziałuje na układ kostny, który też ulega przeciążeniu i zwyrodnieniu. Jak zmiany utrwalą się w kośćcu, są już nie do odwrócenia. Powstają wady postawy - wdowi garb, okrągłe plecy, asymetryczne ustawienie miednicy i bóle stawów krzyżowo-biodrowych. Wdowi garb-wada postawy polegająca na wyciągniecie górnej części pleców powodujące  wysunięcie głowy w stosunku do tułowia. Do niedawna wada ta występowała u osób starszych, obecnie jest to częsty problemem narastający w  populacji młodych ludzi z powodu pochylonej pozycji, w której korzystają z mobilnych urządzeń.

Jeśli zauważysz u siebie któreś z tych objawów, powinieneś jak najszybciej wybrać się do lekarza.

Przeciwdziałać w/w problemom zdrowotnym możemy poprzez naukę prawidłowej postawy, ustawienia głowy podczas pracy przy biurku czy używania smartfon lub tabletu.

Infografika PAP / Serwis Zdrowie

Źródło: https://upacjenta.pl/poradnik/choroby-xxi-wieku

 

{"register":{"columns":[]}}