W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Produkty biobójcze na komary i kleszcze

Produkty biobójcze na komary i kleszcze

W okresie wakacji częściej przebywamy na świeżym powietrzu i korzystamy z uroków lasów czy parków. W miejscach tych  narażeni jesteśmy na ataki kleszczy, komarów i innych owadów.  W celu uniknięci ugryzień i związanych z nimi zagrożeń należy stosować produkty odstraszające - repelenty. Większość z nich ma postać olejków, emulsji, aerozoli i płynów, jednak coraz częściej można spotkać repelenty w postaci plastrów lub bransoletek zwierających olejki eteryczne. Repelenty są produktami biobójczymi i podlegają obowiązującym przepisom: ustawy z dnia 9 października 2015 r. o produktach biobójczych i rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 528/2012 z dnia 22 maja 2012 r.  w sprawie udostępniania na rynku i stosowania produktów biobójczych W myśl art. 29 rozporządzenia 528/20212 i art. 5 ustawy o produktach biobójczych, na podstawie których, udostępniane na rynku i stosowane na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej mogą być tylko produkty biobójcze, na które wydane jest odpowiednie pozwolenie  i produkty te podlegają wpisowi do Wykazu Produktów Biobójczych dostępnego na stronie Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych pod linkiem http://bip.urpl.gov.pl/pl/biuletyny-i-wykazy/produkty-biob%C3%B3jcze

Tylko produkty biobójcze posiadające pozwolenie, stosowane zgodnie z przeznaczeniem i w sposób określony przez producenta, są produktami o udowodnionym działaniu, które mogą być bezpiecznie i skutecznie stosowane. Repelenty nieposiadające pozwolenia niezależnie od ich postaci mogą nie mieć działania odstraszającego owadów, a nawet jeśli ich działanie jest skuteczne, to ich stosowanie może stwarzać zagrożenie dla życia i zdrowia. Szczególną uwagę należy zwrócić na produkty nabywane w sklepach internetowych i platformach e-commerce, a także w nieoficjalnych kanałach dystrybucji i od podmiotów nieprowadzących oficjalnej działalności gospodarczej.

 

Źródło:https://www.gov.pl/web/wsse-warszawa/informacja-dotyczaca-bezpieczenstwa-i-skutecznosci-stosowania-repelentow

{"register":{"columns":[]}}