W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Profilkatyka raka szyjki macicy

Hands holding uterus, female reproductive system , woman health, PCOS, gynecologic and cervix cancer concept

Profilaktyka raka szyjki macicy

   Rak szyjki macicy jest wśród Polek do 45 roku życia, drugim po raku piersi, najczęściej występującym nowotworem. Dane epidemiologiczne o zachorowalności i umieralności na raka szyjki macicy w naszym kraju, w porównaniu z innymi państwami Europy są alarmujące. Co roku w Polsce u ponad 2300 kobiet wykrywa się raka szyjki macicy, a około 1600 umiera z tego powodu. Tymczasem współczesna medycyna zapewnia niemal 100% wyleczalność tej choroby pod warunkiem wykrycia na etapie wczesnych stanów przedrakowych. Dlatego tak ważne jest regularne wykonywanie badań profilaktycznych. Podstawowym badaniem, które umożliwia wykrycie choroby na bardzo wczesnym etapie jest cytologia. Każda kobieta po 25 roku życia powinna wykonywać badanie cytologiczne nie rzadziej niż co trzy lata lub częściej, zgodnie ze wskazaniami lekarza. Panie w wieku 25-59 lat mają prawo do wykonania bezpłatnej cytologii raz na trzy lata. Badania wykonane w 2019r pokazują, że prowadzona profilaktyka i edukacja zdrowotna wpłynęła na wzrost świadomości Polek dotyczącej profilaktyki chorób ginekologicznych. Coraz więcej kobiet regularnie odwiedza ginekologa ale w dalszym ciągu notujemy niskie uczestnictwo w badaniach profilaktycznych - 9% kobiet deklaruje, że nigdy nie wykonało cytologii. Bardzo często wynika to z braku wiedzy, lekceważenia zagrożenia lub strachu przed wizytą u ginekologa.

   Ryzyko rozwój raka szyjki macicy istnieje w każdym wieku i dlatego o profilaktyce tego schorzenia należy rozmawiać już w młodym wieku. Edukacja zdrowotna w zakresie profilaktyki raka szyjki macicy prowadzona jest w szkołach ponadpodstawowych w trakcie realizacji programu edukacyjnego „Wybierz życie. Pierwszy krok”. Celem głównym programu jest zmniejszenie występowania raka szyjki macicy i umieralności na tę chorobę poprzez:

Zwiększenie poziomu wiedzy na temat profilaktyki tego raka w tym zalecanych przez Ministerstwo Zdrowia szczepień przeciwko zakażeniu ludzkim wirusem  brodawczaka (HPV), który odpowiada za 99% przypadków przedrakowych zmian szyjki macicy. Szczepienie to zaleca się wykonać jeszcze przed rozpoczęciem inicjacji seksualnej. Rak szyjki macicy jest jedynym nowotworem na którego posiadamy skuteczne szczepienie ochronne.

Kształtowanie świadomości na temat czynników zwiększających zachorowalność.

Motywowanie kobiet do regularnego poddawania się badaniom profilaktycznym i oswajania młodych kobiet z pierwszą wizytą u ginekologa.

Program jest promowany i koordynowany przez Inspekcję Sanitarną województwa świętokrzyskiego. W powiecie staszowskim realizowany we wszystkich placówkach ponadpodstawowych.  

 

Źródła:

https://szczepienia.pzh.gov.pl/szczepionki/hpv/

https://www.gwiazdanadziei.pl/download/programy/2023/wybierz_zycie

 

 

 

 

 

 

 

{"register":{"columns":[]}}