Zakażenie HIV
Ludzki wirus niedoboru odporności HIV nadal stanowi poważny problem zdrowia publicznego na świecie, ponieważ jak dotąd pochłonął prawie 33 miliony ofiar. Szacuje się, że pod koniec 2019 r. Żyło z HIV 38,0 mln osób. W Polsce od wdrożenia badań w 1985 r. do 31 grudnia 2019 r. stwierdzono zakażenie HIV u 25.544 osób, odnotowano 3.768 zachorowań na AIDS; 1.429 chorych zmarło.
Wraz z rosnącym dostępem do skutecznej profilaktyki, diagnostyki, leczenia i opieki HIV, w tym zakażeń oportunistycznych, zakażenie wirusem HIV stało się chorobą przewlekłą, którą można opanować, umożliwiając osobom żyjącym z HIV prowadzenie długiego i zdrowego życia. W zakażeniu HIV decydującym elementem jest szybkie rozpoznanie i podjęcie leczenia.
Zakażeniu HIV można zapobiec! W sytuacjach pozazawodowego wypadkowego narażenia na zakażenie HIV, takich jak gwałt, zakłucie igłą niewiadomego pochodzenia lub inne zdarzenia natychmiast należy zgłosić się do szpitala zakaźnego, prowadzącego terapię antyretrowirusową.
Im szybciej przyjmie się leki antyretrowirusowe (najlepiej w ciągu 2 – 3 godzin po zdarzeniu), tym większa szansa na uniknięcie zakażenia. Według najnowszego stanu wiedzy profilaktyka jest najbardziej skuteczna, jeśli zostanie wdrożona do 48 godzin od zdarzenia.
W przypadku długiego oczekiwania lub braku możliwości kontaktu telefonicznego należy zgłosić się bezzwłocznie do wybranej przez siebie placówki medycznej lub dowolnej Kliniki Chorób Zakaźnych.
Całodobowe telefony do szpitali i klinik, w których można uzyskać pomoc w sytuacjach nagłych –po ekspozycji pozazawodowej znajdują się na stronie Krajowego Centrum d/s Aids https://aids.gov.pl/co_robic/687/
Pamiętaj! Czas od zdarzenia do przyjęcia leków jest bardzo istotny!
Źródła:
https://aids.gov.pl/