W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wojewódzki program dla przedszkoli „Zarazkom się nie damy, bo o siebie dbamy”

18.08.2022

Psychologowie i pedagodzy zgodnie podkreślają znaczenie pierwszych lat funkcjonowania dziecka dla jego całożyciowego rozwoju

logo kampanii zarazkom sie nie damy. Na zielonym tle znajduje sie reka na ktorej namalowane sa bakterie

Okres przedszkolny to pierwszy etap kształcenia i intensywny rozwój psychofizyczny dziecka, a także kształtowanie postaw prozdrowotnych i nabywanie umiejętności funkcjonowania w grupie i społeczeństwie. Nie zawsze kilkuletnie dziecko wynosi z domu poprawne doświadczenia dotyczące odżywiania, higieny osobistej czy świadomości własnego zdrowia. W większej grupie rówieśników dzieci bawiąc się, rozmawiając, czy rozwiązując zagadki, pod okiem nauczycieli wyrabiają lub utrwalają podstawowe nawyki higieniczne. Ponadto, dzieci dobrym zachowaniem chcą zwrócić na siebie uwagę nauczycielom i to właśnie jest dobry moment na podjęcie działań w ramach edukacji zdrowotnej, będącej niezbędnym elementem promocji zdrowia. To czas na uświadamianie, jak ważne jest częste mycie rąk, zębów i ogólne dbanie o zdrowy tryb życia, a przede wszystkim zrozumienie, czemu to służy.    

Wychodząc naprzeciw potrzebom edukacyjnym wynikającym z opisu problemu, mając również na uwadze dogodne warunki, jakie oferują placówki przedszkolne, w Oddziale Promocji Zdrowia i Oświaty Zdrowotnej Wojewódzkiej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Opolu przygotowano nowy wojewódzki program pt. „Zarazkom się nie damy, bo o siebie dbamy”, który w całości został sfinansowany przez Opolskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego. Program dedykowany jest dzieciom przedszkolnym w wieku 6 lat - uczęszczającym do „zerówki”.

Zanim dzieci opuszczą swoje przedszkole aby rozpocząć naukę w szkole podstawowej, mają możliwość uczestniczenia w zajęciach edukacyjnych, zdobywając wiedzę na temat zapobiegania chorobom zakaźnym i zdrowego stylu życia. Zaproponowana edukacja w formie wierszyków i rymowanek w przyjemny i twórczy sposób zachęca do dbania o zdrowie własne i innych.  Ponadto, estetyczne i ciekawe ilustracje wykonane przez uczennicę szkoły plastycznej kształtują i rozwijają wyobraźnię plastyczną i uczą spostrzegawczości.

Nauczyciele wychowania przedszkolnego zwracają uwagę, że dzieci w tym wieku mają dużą potrzebę pisania i czytania. W związku z tym, w programie zaplanowano różne ćwiczenia z zakresu grafomotoryki, w trakcie, których dzieci mają okazję do praktycznych ćwiczeń graficznych doskonalących naukę pisania i czytania.

Różnorodne treści ujęte w programie pt. „Zarazkom się nie damy, bo o siebie dbamy” wymagają przeprowadzenia co najmniej 4-5 zajęć edukacyjnych. Zaleca się, aby program był realizowany w drugim półroczu roku przedszkolnego, jako utrwalenie zdobytej wiedzy i umiejętności podczas nauki w przedszkolnej w „zerówce”. 

Tematyka zawarta w programie:

  • wirusy i bakterie chorobotwórcze
  • szczepienia ochronne
  • higiena osobista, ze szczególnym uwzględnieniem technik prawidłowego mycia rąk
  • odżywcze i wartościowe produkty żywieniowe
  • aktywność fizyczna o każdej porze roku
  • grafomotoryka
  • nauka pisania i czytania.

Koordynatorami programu są pracownicy pionu promocji zdrowia i oświaty zdrowotnej PIS województwa opolskiego, natomiast bezpośrednimi realizatorami zajęć w zdeklarowanych placówkach przedszkolnych są nauczyciele wychowania przedszkolnego.

W roku szkolnym 2021/2022 realizowana jest pilotażowa edycja programu. 

Podsumowanie realizacji wojewódzkiego programu dla przedszkoli „Zarazkom się nie damy, bo o siebie dbamy” w powiecie strzeleckim

W roku szkolnym 2021/2022, w powiecie strzeleckim program realizowany był w okresie kwiecień-czerwiec 2022r. W pilotażowej edycji programu udział wzięło 6 placówek przedszkolnych w tym 5 przedszkoli ze Strzelec Opolskich, tj.:

  • Przedszkole Publiczne Nr 4 z Oddziałem Integracyjnym w Strzelcach Opolskich,
  • Przedszkole Publiczne Nr 5 w Strzelcach Opolskich
  • Przedszkole Publiczne Nr 8 w Strzelcach Opolskich
  • Przedszkole Publiczne Nr 9 w Strzelcach Opolskich
  • Przedszkole Publiczne Nr 10 w Strzelcach Opolskich
  • oraz oddział zamiejscowy w Szymiszowie, który podlega Przedszkolu Publicznemu Nr 8
    w Strzelcach Op.

Działaniami edukacyjnymi objęto 175 dzieci w wieku 6 lat. Każde przedszkole otrzymało plakat oraz książeczki edukacyjne dla wszystkich dzieci uczestniczących w programie. 

Z otrzymanych sprawozdań oraz z informacji uzyskanych od przedszkolnych realizatorów programu w ramach przeprowadzonych wizytacji wynika, że omawiane treści tematyczne pozytywnie zostały odebrane przez adresatów programu. Dzieci aktywnie uczestniczyły w inicjowanych działaniach edukacyjnych. Z chęcią rozwiązywały zadania, pisały i czytały, poznając nowe i utrwalając już znane pojęcia związane z higieną. W przebiegu zajęć warsztatowych wykorzystywane były metody aktywne, których istotą było kształtowanie wśród dzieci prozdrowotnych, prawidłowych nawyków higienicznych, promowanie zasad aktywnego stylu życia i właściwej diety, jak również doskonalenie umiejętności niezbędnych do nauki czytania i pisania poprzez stymulację ręki i koordynację wzrokowo-słuchową. Dzieci zwiększyły wiedzę na temat dróg szerzenia się chorób zakaźnych oraz jak skutecznie przeciwdziałać zakażeniom. W placówkach przedszkolnych średnio na realizacje programu przeznaczono 5 zajęć edukacyjnych. Przedszkola chętnie podjęły się realizacji nowego programu edukacyjnego, tym bardziej, że jego treści tematyczne korelują z podstawą programową realizowaną w przedszkolu.

W roku szkolnym 2022/2023 wojewódzki program edukacyjny pt. „Zarazkom się nie dbamy, bo o siebie dbamy” zostanie wdrożony w kolejnych placówkach przedszkolnych powiatu strzeleckiego.

{"register":{"columns":[]}}