W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Profilaktyka i zwalczanie wszawicy

wszawica

Zwalczanie wszawicy

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Strzelinie zwraca uwagę na zjawisko występowania wszawicy w placówkach oświatowych, które pozostaje nadal istotnym problemem higienicznym, a w ostatnim czasie przybiera na sile.

 

Ministerstwo Zdrowia przekazało do Głównego Inspektoratu Sanitarnego stanowisko
w przedmiotowej sprawie wskazując, że w przypadku podejrzenia występowania wszawicy wśród dzieci i młodzieży szkolnej, pielęgniarka lub higienistka szkolna może przeprowadzić kontrolę wśród uczniów, których rodzice nie wyrazili sprzeciwu wobec objęcia ich dzieci profilaktyczną opieką zdrowotną, zgodnie z ustawą z dnia 12 kwietnia 2019 r. o opiece zdrowotnej nad uczniami (Dz.U. 2019 poz. 1078).

W przypadku podejrzenia wystąpienia wszawicy u ucznia/uczniów przeglądy stanu czystości skóry głowy powinny odbywać się z poszanowaniem prawa ucznia (pacjenta) do zachowania w tajemnicy informacji o stanie zdrowia i nieujawnianie ich osobom nieuprawnionym.

 

Przeglądy powinny być dokonane w gabinecie profilaktyki zdrowotnej, indywidualnie,
z zachowaniem intymności i prywatności dziecka oraz zasad higieny (w gabinecie powinien

przebywać tylko jeden uczeń). Pielęgniarka powinna przekazać rodzicom informacje

o konieczności przeprowadzenia zabiegów higienicznych w przypadku stwierdzenia wszawicy w danej grupie uczniów.

W przypadku stwierdzenia występowania wszawicy u dziecka, należy poinformować rodziców również o konieczności wykonania zabiegów leczniczych wśród wszystkich domowników.

Należy podkreślić, że to właśnie rodzice odgrywają najważniejszą rolę w zwalczeniu
i ograniczeniu rozprzestrzeniania się wszawicy, a ich zaangażowanie i skoordynowanie

działań jest niezbędnym warunkiem skutecznego rozwiązania problemu.

 

Podsumowując należy podkreślić, że zgodnie z ustawą z dnia 12 kwietnia 2019 r. o opiece

zdrowotnej nad uczniami (Dz.U. 2019 poz. 1078), pielęgniarka środowiska nauczania współpracuje z dyrektorem szkoły, nauczycielami oraz pedagogiem szkolnym, a także rodzicami uczniów. Współpraca ta polega na podejmowaniu wspólnych działań w zakresie edukacji zdrowotnej i promocji zdrowia, z uwzględnieniem potrzeb zdrowotnych oraz rozpoznanych czynników ryzyka dla zdrowia uczniów danej szkoły, przy zachowaniu prawa do tajemnicy o stanie zdrowia konkretnych uczniów. Powyższe oznacza informowanie o wystąpieniu wszawicy oraz skali zjawiska w grupie dzieci bez podawania ich danych personalnych.

Mając na uwadze, że obszar higieny dzieci i młodzieży stanowi jeden z ważnych

aspektów profilaktyki chorób i promocji zdrowia w Polsce, a organy Państwowej Inspekcji

Sanitarnej w ramach sprawowanego nadzoru nad placówkami nauczania podejmują również

działania w obszarze profilaktyki zdrowotnej.

 

Proszę o zoptymalizowanie działań mających na celu zapobieganie i zwalczanie  wszawicy.

Materiały

Stanowisko Departamentu Matki i Dziecka w Ministerstwie Zdrowia w sprawie zapobiegania i zwalczania wszawicy u dzieci i młodzieży
Pedikuloza​_broszura.pdf 3.40MB
{"register":{"columns":[]}}