Powszechny program szczepień przeciw wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV)
Powszechny program szczepień przeciw wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV)
Od 1 września rozszerzony powszechny program szczepień przeciw HPV obejmujący dzieci w wieku od 9 do 14 roku życia. Uzupełnia bezpłatny Program szczepień Ochronnych dzieci i młodzieży o nowy zakres ochrony przed chorobami wywołanymi przez ludzkiego wirusa brodawczaka (HPV). Szczegółowe informacje dotyczące programu znajdują się na stronie Ministerstwa zdrowia oraz Głównego Inspektora Sanitarnego.
O wirusie HPV
Skrót HPV powstał z pierwszych liter nazwy wirusa w języku angielskim (Human papillomavirus). W języku polskim nazywamy go wirusem brodawczaka ludzkiego lub ludzkim wirusem brodawczaka. HPV jest stosunkowo małym wirusem. Składa się z białek, które układają się w gwiaździste tarcze. Siedemdziesiąt dwie gwiaździste tarcze tworzą otoczkę, która zawiera wirusowy materiał genetyczny (kwas dezoksyrybonukleinowy, DNA).
Znamy niemal 200 wirusa HPV. Zdecydowana większość z nich to typy niskiego ryzyka (inaczej nieonkogenne) – odpowiedzialne za rozwój łagodnych zmian o charakterze brodawek na błonach śluzowych i skorze. Naprawdę niebezpieczne są typy onkogenne o wysokim potencjale wywoływania zmian nowotworowych. W wyniku przetrwałego zakażenia typami onkogennymi wirusa, może dojść po latach do rozwoju raka szyjki macicy, odbytu, pochwy, sromu, prącia oraz gardła. Badania pokazują, że prawe wszystkie przypadki raka szyjki macicy są wynikiem zakażenia onkogennym typem wirusa HPV.
prawie wszystkie przypadki raka szyjki macicy są wynikiem zakaż
Co wiemy o szczepionce przeciw HPV?
Szczepionka przeciw HPV jest szczepionką przeciwwirusową. Pierwszą szczepionkę przeciw HPV opracowano w 2006 roku. Szczepionki przeciw HPV są bardzo nowoczesne, wytworzono je metodami inżynierii genetycznej z wykorzystaniem zaawansowanych technologii rekombinacji DNA. Zawierają cząstki wirusopodobne – fragmenty osłonki białkowej wirusa, bez wirusowego DNA, stąd poprzez szczepienie nie można się zakazić.
Jak działa szczepionka? Po wstrzyknięciu mobilizuje układ odpornościowy do wytworzenia przeciwciał i uruchamia mechanizm służący zapewnieniu długotrwałej ochrony przed wirusem HPV. Szczepionki przeciw HPV produkowane są metodami genetycznymi (technologia rekombinacji DNA), bardzo podobnymi do tych wykorzystanych w produkcji szczepionki przeciw wirusowemu zapaleniu wątroby typu B, podawanej małym dzieciom od razu po urodzeniu. Są pozbawione materiału genetycznego, nie zawierają DNA wirusa HPV, są niezdolne do wywoływania zakażeń.
Materiały
przewodnik po szczepieniachPrzewodnik_po_szczepieniach_przeciw_HPV_dla_rodzicow_nastolatkow.pdf 3.63MB plakat
plakat_HPV_a3_-1.pdf 0.67MB HPV
HPV-_infograf.pdf 1.27MB Przewodnik dla rodziców i lekarzy
Przewodnik_dla_rodziców_i_lekarzy_-_Jak_rozmawiac_z_nastolatkami_o_szczepieniu_przeciw_HPV_(002).pdf 2.52MB