W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Poliomyelitis

10.08.2023

Poliomyelitis

Poliomyelitis (ostre porażenie wiotkie, nagminne porażenie dziecięce lub choroba Heinego-Medina) jest groźną chorobą zakaźną wywoływaną przez poliowirusy. Zachorować może każdy, kto nie był zaszczepiony, niezależnie od wieku, natomiast najbardziej narażone są dzieci poniżej 5 roku życia.

Jest to choroba „brudnych rąk” – zakażenie przenosi się drogą pokarmową i kropelkową przez kontakt z osobą zakażoną, przedmioty skażone jej wydzielinami oraz przez pokarm lub wodę zanieczyszczoną ściekami skażonymi wirusem. Okres wylęgania choroby trwa średnio 7–14 dni.

Objawy poliomyelitis są zróżnicowane. Możliwe jest bezobjawowe nosicielstwo, ale chorobie mogą towarzyszyć też objawy nieswoiste (ból głowy, gorączka, sztywność karku czy bóle kończyn). Polio może przyjmować postać ostrych porażeń wiotkich. Porażenia te są przeważnie niesymetryczne. Niedowłady są zwykle trwałe.

W przypadku podejrzenia polio należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza. Zdecydowana większość chorych na polio wymaga leczenia szpitalnego.

Profilaktyka polio polega na szczepieniach ochronnych oraz przestrzeganiu higieny, gdyż choroba przenosi się drogą pokarmową. Szczepienia są bardzo skuteczne. W Polsce zgodnie z Programem Szczepień Ochronnych wszystkim dzieciom podawane są cztery dawki szczepionki inaktywowanej (IPV) przeciwko poliomyelitis. Szczepienie podstawowe szczepionką obejmuje podanie trzech dawek: w 3–4 miesiącu życia, 5–6 miesiącu życia oraz w 16–18 miesiącu życia. Czwarta przypominająca dawka podawana jest w 6 roku życia.

Szczepionki chronią dzieci przed chorobami, które mogą prowadzić do poważnego uszczerbku na zdrowiu a nawet śmierci. Podanie szczepionki stymuluje naturalne mechanizmy obronne organizmu, przygotowuje do szybkiej i skutecznej walki z chorobą jakichkolwiek objawów. Dzięki szczepieniom dzieci mają szansę nie tylko na przetrwanie a także lepsze i dłuższe życie.

Materiały

https://www.gov.pl/web/gis/poliomyelitis
https://szczepienia.pzh.gov.pl/szczepionki/poliomyelitis/
https://www.szczepienia.pl/#choroby-zakazne
https://www.szczepienia.pl/informacje-o-chorobach-zakaznych/polio/
https://wwwnc.cdc.gov/travel/diseases/poliomyelitis
{"register":{"columns":[]}}