Inne działania
Interwencje nieprogramowe/Akcje
- „Profilaktyka wszawicy”.
- „Zdrowe ząbki- Higiena jamy ustnej”.
- „Profilaktyka wad postawy”.
- „Profilaktyka grypy”.
- „Zapobieganie zakażeniom HCV”.
- „Zapobieganie chorobom wywoływanym przez kleszcza”.
- Profilaktyka zażywania substancji psychoaktywnych tzw. „dopalaczy” – „Zapobieganie dopalaczom”.
- „Profilaktyka palenia tytoniu, alkoholu i innych środków psychoaktywnych”.
- „Promocja zdrowego stylu życia, aktywności fizycznej, prawidłowego odżywiania”.
Cykliczne działania akcyjne:
- „Akcja Zima” (działania informacyjno-edukacyjne skierowane do uczestników wypoczynku zimowego, dzieci, młodzieży oraz społeczności lokalnej, których celem jest ograniczenie zagrożeń związanych ze zdrowiem występujących szczególnie w okresie zimowym, promowanie zdrowego stylu życia oraz bezpieczeństwo podczas wypoczynku zimowego).
- „Akcja Letnia-Bezpieczne Wakacje” (działania informacyjno-edukacyjne skierowane do uczestników wypoczynku letniego, dzieci, młodzieży oraz społeczności lokalnej, których celem jest ograniczenie zagrożeń związanych ze zdrowiem występujących szczególnie
w okresie letnim oraz bezpieczeństwo podczas wypoczynku letniego). - „Światowy Dzień Zdrowia” (akcja inicjowana przez Światową Organizację Zdrowia, co roku podejmująca inny zakres działań związanych ze zdrowiem. Obchodzony 7 kwietnia).
- „Światowy Dzień Seniora” (celem obchodów jest zwrócenie uwagi społeczeństwa na problemy osób starszych oraz poprawę jakości ich życia. Obchodzony w ostatnią sobotę września. Obchody tego dnia często połączone są z obchodami Międzynarodowego Dnia Osób Starszych, który przypada na dzień 1 października).
- „Światowy Dzień Bez Tytoniu” (podejmowanie i organizowanie działań z zakresu profilaktyki tytoniowej. Obchodzony 31 maja).
- „Światowy Dzień Rzucania Palenia” (działania z zakresu profilaktyki tytoniowej, które mają na celu zachęcenie osób palących do zaprzestania palenia. Obchodzony w trzeci czwartek listopada).
- „Światowy Dzień Walki z AIDS” (działania związane z profilaktyką HIV/AIDS. Czerwona kokardka eksponowana w tym dniu symbolizuje poświęcenie i zaangażowanie w walkę z AIDS oraz solidarność z osobami żyjącymi z HIV, chorymi na AIDS ich rodzinami, przyjaciółmi. Obchodzony co roku 1 grudnia).
- „Europejski Tydzień Szczepień” (podejmowane działania informacyjno-edukacyjne mają na celu podniesienie poziomu wiedzy i świadomości społeczeństwa dotyczącej znaczenia szczepień dla zdrowia człowieka. Obchodzony co roku w dniach 20-26 kwietnia).
- „Europejski Dzień Walki z Rakiem Piersi” (jego istotą jest przypomnienie i uświadomienie społeczeństwu, a w szczególności kobietom jak istotna jest profilaktyka i permanentna potrzeba wykonywania badań w kierunku nowotworów piersi. Różowa kokardka eksponowana w tym dniu oznacza walkę z rakiem piersi oraz uświadomienie społeczeństwu problematyki związanej z rakiem piersi. Obchodzony co roku w dniu 15 października).
- „Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach” (to coroczna inicjatywa w zakresie zdrowia publicznego, której celem jest zwrócenie uwagi społeczeństwa dotyczącej zagrożeń związanych z nadużywaniem antybiotyków i lekooporności. Obchodzony 18 listopada). opracowała: Barbara Grobelna - asystent