W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Kampania #PlantHealth4Life

KAMPANIA #PlantHealth4Life

W 2024 roku Europejska Agencja Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) razem z Komisją Europejską (KE) po raz drugi prowadzą kampanię #PlantHealth4Life. W tegorocznej edycji biorą udział organizacje partnerskie z 22 państw członkowskich Unii Europejskiej.
 

Polska również będzie realizować działania kampanii, a ich koordynatorem jest Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa (PIORiN).

Hasło kampanii to „Dbaj o zdrowie roślin, chroń życie”, jej cel to zwiększenie świadomości mieszkańców Europy na temat zdrowia roślin oraz podkreślenie zbiorowej odpowiedzialności za wspólne dobro. Kampania będzie także podkreślać zagrożenia, jakie mogą wynikać z wwożenia roślin do Polski (szczególnie z krajów spoza Unii Europejskiej).

 

Działania kampanii są wielokierunkowe i swoim zasięgiem mają docierać zarówno do podróżujących, zwłaszcza poza teren UE, jak i do najmłodszych i ich rodzin. Główny Inspektorat Sanitarny, jako Focal Point dla EFSA, aktywnie włącza się w promowanie kampanii prowadzonych przez agencję.

Osoby wypoczywające na egzotycznych wakacjach niejednokrotnie zachwycają się lokalną przyrodą i postanawiają przywieźć sobie jakąś roślinę na własną rękę. Nie zdają sobie jednak sprawy, że w ten sposób mogą sprowadzić chorobę lub szkodnika, które do tej pory nie występowały w Polsce. Taki agrofag może nie tylko zniszczyć wszystkie rośliny w ich domu, ale przy sprzyjających dla niego warunkach, może zadomowić się w naszym kraju na stałe. A to już bardzo poważny problem, który dotknie nie tylko niefrasobliwego podróżnego.

Młodemu pokoleniu oraz ich najbliższym chcielibyśmy uświadomić, że rośliny, podobnie jak ludzie i zwierzęta, mogą cierpieć z powodu chorób różnego pochodzenia oraz szkodników. Dlatego pracownicy Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa bywają nazywani lekarzami roślin, gdyż nadzorują różne aspekty związane ze zdrowiem roślin. Wśród nich jest kontrola fitosanitarna roślin i produktów roślinnych trafiających do Polski z państw trzecich, która chroni nasze uprawy, ogrody i rośliny doniczkowe przed „pasażerami na gapę”. Inspektorzy PIORiN stoją również na straży zdrowia roślin na rynku wewnętrznym oraz uczestniczą w certyfikacji produktów rolnych, aby miały dostęp do rynków zagranicznych.

Inauguracja drugiej edycji kampanii #PlantHealth4Life odbyła się podczas Sympozjum ,,Plant Health without borders” („Zdrowie roślin bez granic”), które zostało zorganizowane 15 maja w Brukseli przez belgijską prezydencję Rady UE we współpracy z konsorcjum projektu Horizon Europe EUPHRESCO III. Jednym z prelegentów był Tobin Robinson, kierownik Działu EFSA ds. Roślin, który podkreślił, że „zdrowie roślin ma wpływ nie tylko na środowisko, gospodarkę
i europejski łańcuch żywnościowy, ale także na naszą teraźniejszość i przyszłość. Dbając o zdrowie roślin, chronimy życie”. „Świadomi, dobrze poinformowani na temat zdrowia roślin obywatele Europy mogą pomóc w ochronie i zachowaniu naszej różnorodności biologicznej” – potwierdziła Claire Bury, zastępczyni dyrektora generalnego ds. zrównoważonego rozwoju żywności w DG SANTE.

Zapraszamy do śledzenia strony oraz mediów społecznościowych PIORiN, gdzie można dowiedzieć się, jak chronić zdrowie roślin. Zapraszamy również do odwiedzenia strony internetowej kampanii #PlantHealth4Life. Wspólnie możemy zadbać o nasze środowisko, a także zdrowszą przyszłość dla nas samych i naszych społeczności!

Przydatne informacje:

https://campaigns.efsa.europa.eu/PlantHealth4Life/pl/

https://www.facebook.com/pioringovpl
https://www.instagram.com/pioringovpl/
https://twitter.com/pioringovpl/

https://twitter.com/pioringovpl/,

https://www.gov.pl/web/piorin/startujemy-po-zdrowe-rosliny

Źródło: https://www.gov.pl/web/piorin/startujemy-po-zdrowe-rosliny

 

Sekcja Zdrowia Publicznego i Promocji Zdrowia

Świdnica, dnia 09 lipca 2024 r.

{"register":{"columns":[]}}