Światowy Dzień Rzucania Palenia - 21 listopada 2024 r.
Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu, przypada zawsze w trzeci czwartek listopada.
W Polsce obchodzony jest od 1991 roku. Pomysł akcji powstał w Stanach Zjednoczonych, inicjatorem był dziennikarz Lynna Smitha, który w 1974 roku zaapelował do czytelników swojej gazety, aby przez jeden dzień nie palili papierosów. W efekcie, aż 150 tysięcy osób podjęło próbę wstrzymania się od palenia przez jedną dobę. Zachęcone powodzeniem akcji Amerykańskie Towarzystwo Walki z Rakiem uznało trzeci czwartek listopada za Dzień Rzucania Palenia.
Idea obchodzonego w Polsce i na świecie „Światowego Dnia Rzucania Palenia Tytoniu” ma na celu zwrócenie uwagi całego społeczeństwa globalnie i lokalnie na skutki palenia tytoniu: społeczne, ekonomiczne, a przede wszystkim na skutki zdrowotne, które spowodowane są paleniem papierosów, a w ostatnich latach również e-papierosów. Zachęcanie osób palących do zaprzestania palenia oraz zwrócenie uwagi na fakt, że osoby niepalące (w tym dzieci) mają prawo do przebywania w przestrzeni publicznej wolnej od dymu tytoniowego, bez narażania na tzw. „bierne” palenie. Palenie papierosów/e-papierosów to również zagrożenia dla środowiska.
Papierosy zawierają 4 tys. szkodliwych dla zdrowia związków, z czego wiadomo, że 40 z nich jest przyczyną zachorowań na nowotwory. Do związków o działaniu rakotwórczym należą między innymi: nikotyna, substancje smoliste, tlenek węgla, formaldehydy, amoniak, tlenki azotu, arszenik, cyjanek wodoru.
Materiały
Zakaz palenia - infografikazakaz_palenia.pdf 0.06MB Papieros - infografika
PAPIEROS-_infografika_skład.pdf 0.05MB