21 listopada 2024 r. - Światowy Dzień Rzucania Palenia
21.11.2024
Światowy Dzień Rzucania Palenia obchodzony jest corocznie w trzeci czwartek listopada. Akcję tą zapoczątkował w roku 1974 amerykański dziennikarz Lynn Smith, który zaapelował do czytelników swojej gazety, aby przez jeden dzień nie palili papierosów. I udało się - w efekcie, aż 150 tysięcy osób podjęło próbę wstrzymania się od palenia przez jedną dobę.
W Polsce Światowy Dzień Rzucania Palenia obchodzony jest od 1991 roku i stanowi dobrą okazję, aby przypomnieć, jak wiele korzyści niesie za sobą zerwanie z nałogiem.
Ideą obchodzonego w Polsce i na świecie „Światowego Dnia Rzucania Palenia Tytoniu” jest zwrócenie uwagi społeczeństwa, globalnie, ale również lokalnie, na skutki palenia tytoniu - społeczne, ekonomiczne, a przede wszystkim zdrowotne, które spowodowane są paleniem papierosów, a w ostatnich latach również e-papierosów. Święto to, stanowi doskonałą okazję do zachęcania osób palących do zaprzestania palenia oraz zwrócenia uwagi na fakt, że osoby niepalące (w tym dzieci) mają prawo do przebywania w przestrzeni publicznej wolnej od dymu tytoniowego, bez narażania na tzw. „bierne” palenie.
Dym papierosowy zawiera 4 tys. związków chemicznych niebezpiecznych dla zdrowia oraz ponad 70 substancji o działaniu rakotwórczym, która są przyczyną powstawania nowotworów. Do tych związków możemy zaliczyć: nikotynę, substancje smoliste, tlenek węgla, formaldehydy, amoniak, tlenki azotu, arszenik, cyjanek wodoru i wiele innych
Szacuje się, że ponad 9 mln dorosłych Polaków pali papierosy, a 60 tys. z nich umiera rocznie przedwcześnie z powodu chorób z nim związanych.
CHCERZ RZUCIĆ PALENIE? NIE ZWLEKAJ, RZUĆ TERAZ!
Wejdź na stronę internetową http://jakrzucicpalenie.pl i sprawdź jak to zrobić!
Pomocy można również szukać w funkcjonującej przy Centrum Onkologii – Instytucie im. Marii Skłodowskiej - Curie, ogólnopolskiej Telefonicznej Poradni Pomocy Palącym tel: 801 108 108.
Organizm palacza zaczyna się regenerować od chwili rzucenia palenia, a korzyści płynących z rzuceniem palenia tytoniu jest bardzo dużo. Pierwsze z nich pojawiają się już 20 minut od wypaleniu ostatniego papierosa! Po roku o połowę zmniejsza się ryzyko zachorowania na chorobę niedokrwienną serca, a po upływie 10 lat ryzyko raka płuc jest o połowę niższe, niż wśród palaczy.
A tych korzyści jest o wiele więcej !
Nie rezygnuj z nich - 21 listopada to doskonała okazja, żeby zerwać z nałogiem !!!
Materiały
Ulotka SDRPulotka.jpg 0.13MB