Bezpieczne wakacje : Aktywność fizyczna każdego dnia #latozsanepidem
18.07.2023
Jaki jest wpływ aktywności fizycznej na zdrowie?
U osób dorosłych ( w przedzie 18‒64 lata) uprawianie sportu zmniejsza ryzyko:
- zgonu, w tym zgonu sercowo-naczyniowego,
- nadciśnienia tętniczego,
- nowotworów (np. piersi, okrężnicy, endometrium, przełyku, nerek, płuc, żołądka),
- cukrzycy typu 2,
- zaburzeń profilu lipidowego,
- problemów ze zdrowiem psychicznym i zdolnościami poznawczymi (np. niższe ryzyko demencji),
- zaburzeń higieny snu,
- otyłości.
Aktywność fizyczna wpływa również na lepsze radzenie sobie ze stresem – niższy poziom odczuwanego stresu, stanowi pomoc w walce z uzależnieniami. Zwiększa produkcję neurotransmiterów, czyli dopaminy, serotoniny, których stężenie jest obniżone w wielu chorobach psychicznych. Regularna aktywność może również zwiększać pewność siebie.
Jak ćwiczenia wpływają na zdrowie dzieci?
U dzieci aktywność fizyczna wpływa korzystnie na:
- wydolność fizyczną,
- ciśnienie tętnicze,
- profil lipidowy,
- kontrolę glikemii,
- wrażliwość na insulinę,
- masę ciała (niższe ryzyko otyłości),
- zdrowie kości,
- wyniki w nauce,
- samopoczucie (w tym niższe ryzyko depresji).
Ćwiczenia fizyczne u osób starszych
Osoby starsze powinny wykonywać ćwiczenia podobnie jak osoby dorosłe, czyli:
- przynajmniej 150‒300 minut wysiłku wytrzymałościowego (tlenowego), o co najmniej umiarkowanej intensywności lub ≥ 75‒50 minut o wysokiej, lub inna równoważna kombinacja;
- przynajmniej 2 razy w tygodniu ćwiczenia siłowe o umiarkowanej lub wysokiej intensywności, które obejmują wszystkie, główne grupy mięśni;
- oraz przynajmniej 3 dni w tygodniu różnorodne ćwiczenia poprawiające równowagę i zwiększające siłę mięśniową o umiarkowanej lub większej intensywności.
Trening wytrzymałościowy zmniejsza ryzyko przyszłych problemów z układem ruchu. Ćwiczenia równowagi wpływają na niższe ryzyko upadków, co z kolei przekłada się na niższe ryzyko urazów z tym związanych. Różnorodna aktywność prawdopodobnie ma także korzystny wpływ na zapobieganie osteoporozie (chorobie związanej z obniżoną gęstością mineralną kości i zmianami strukturalnymi tkanki kostnej, które zwiększają ryzyko złamań).
Zalecenia WHO przy aktywności fizycznej u dzieci i młodzieży
Dzieci w wieku 5-17 lat powinny wykonywać przynajmniej 60 minut dziennie ćwiczeń o umiarkowanej lub wysokiej intensywności, głównie wytrzymałościowych (tj. jazda na rowerze, spacerowanie szybkim tempem, bieganie, pływanie, jazda na hulajnodze, gra w piłkę nożną). Ćwiczenia o wysokiej oraz te ukierunkowanie na wzmocnienie mięśni i „zdrowie” kości powinny być wykonywane przynajmniej 3 razy w tygodniu.
Nawet jeśli nie udaje się osiągnąć celu i ćwiczyć 60 min codziennie – należy pamiętać, że jakikolwiek ruch jest lepszy niż żaden. Warto, by dzieci uczestniczyły w zajęciach dostosowanych do ich wieku i możliwości, oraz zapewniających im radość i różnorodność. Koniecznie należy zaczynać od niskiej intensywności, czasu i częstotliwości ćwiczeń, które stopniowo się zwiększa.