W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Bezpieczne wakacje: Dzieci a upały #latozsanepidem

17.07.2023

Bezpieczne wakacje: Dzieci a upały

Podczas upałów szczególnie powinni uważać rodzice dzieci do 4. roku życia. To właśnie w tak młodym wieku termoregulacja nie działa na tyle dobrze, żeby organizm dziecka mógł ochronić go przed skutkami upału. Utrzymanie prawidłowej temperatury ciała jest kluczowe dla prawidłowego funkcjonowania, jednak gdy temperatury przekraczają 30 stopni, wszyscy mamy problem z termoregulacją przez wzgląd na bardzo wysoką temperaturę otoczenia. By nie zaburzać procesów fizjologicznych, temperatura ciała nie powinna przekraczać 38 stopni, a o udarze mówimy w chwili, gdy wynosi ona więcej niż 40 stopni Celsjusza. 

Jak rozpoznać udar słoneczny?

Objawy udaru słonecznego są uzależnione od stopnia nagrzania, co wpływa także na ich nasilenie. Pojawiają się natychmiastowo lub nawet do 8 godzin po opuszczeniu słońca.

Zaliczamy do nich:

-ogólne osłabienie organizmu,

-nagłe zawroty i ból głowy,

-obfite pocenie się,

-przyspieszony puls i podwyższone ciśnienie krwi,

-gorączkę,

-dreszcze,

-wymioty i nudności,

-zaczerwienie skóry twarzy w lżejszych przypadkach, zaś w cięższych zblednięcie oraz omdlenia.

Dzieci są bardziej narażone na przegrzanie również ze względu na fakt, że są mniejsze, a co za tym idzie – ich organizmy przegrzewają się znacznie szybciej. Z tego względu, w szczególnie gorące dni dzieci nie powinny przebywać na zewnątrz – zwłaszcza w południe i po południu. Standardowym zaleceniem na upalne dni dla nas wszystkich jest unikanie przebywania na otwartym słońcu w godzinach między 10.00 a 16.00.

 Woda dla ochłody

Picie odpowiedniej ilości wody to jedno, ale schładzanie się wodą to drugie. Wskazane są wszelkie zabawy z mokrymi ręcznikami czy z miską wypełnioną wodą. Przemywanie czoła i skroni maluszka zwilżoną szmatką to także dobry pomysł.

Kremy z filtrem

Dzieci znacznie łatwiej niż osoby dorosłe ulegają oparzeniom słonecznym, ze względu na niewykształcone gruczoły potowe, które nie są w stanie odpowiednio ochładzać organizmu oraz cienką i delikatną skórę. Wysoka ochrona jest więc konieczna. Sięgajmy po kremy, czy emulsje z filtrem przynajmniej SPF 50. 

Aplikację preparatu należy powtarzać co kilka godzin, a kiedy przebywamy z dzieckiem na basenie czy na plaży, wtedy naniesienie kosmetyku powinno odbywać się nawet co  dwie godziny. Środki tego typu dla dzieci można znaleźć w zakładce - Kremy i mleczka do opalania z ochroną dla dzieci. 

Nakrycie głowy

Czapka, chustka, czy kapelusz musi być na główce dziecka nawet, gdy przebywa ono w cieniu. Zabezpieczy to malucha przed udarem cieplnym.

Lekkie ubranko

Body i odkryte rączki oraz nóżki to dobry strój dla malucha w upalne dni. W czasie wakacji warto zakupić bawełniane lub lniane ubranka, które zapewnią odpowiedni przewiew.

Dziecko w samochodzie

Warto zainstalować na szybach osłonki przeciwsłoneczne, które ochronią dziecko przed bezpośrednim grzaniem słońca przez szybę. Nigdy nie można wsiadać z malcem do nagrzanego auta, należy je wcześniej przewietrzyć. 

Unikaj parkowania w słońcu i stania w korkach, bo siedzenie w foteliku w czasie upału to prawdziwa udręka dla twojej pociechy. Należy uważać także na klimatyzację. W samochodzie możemy ustawić temperaturę jedynie nieco niższą niż ta panująca na zewnątrz. Dziecko będzie źle reagowało na skoki temperatury.

Odpowiednia higiena

Podczas wyższej temperatury na zewnątrz konieczne będą częstsze kąpiele malucha oraz zmiany pieluszki i nawilżanie skóry. Taki letni klimat sprzyja powstawaniu odparzeń, a także wysypek, czy podrażnień. 

{"register":{"columns":[]}}