Brunch – czyli drugie śniadanie
11.09.2023
Brunch – czyli drugie śniadanie – to posiłek bardzo ważny w codziennej diecie, jednak w dalszym ciągu jest on niedoceniany. Można powiedzieć, że stanowi kontynuację śniadania i „doładowuje” mózg, stymulując go do pracy oraz zapobiegając zmęczeniu.
Brunch to zbitka następujących wyrazów oznaczających w języku polskim nazwy posiłków: breakfast (z ang. śniadanie) oraz lunch (lekkostrawny posiłek w czasie przerwy obiadowej). W słowie tym jest zawarta esencja posiłku, który powinien być dopełnieniem pierwszego dania w trakcie dnia oraz wstępem do obiadu.
Co jeść na drugie śniadanie, a czego unikać? O jakiej porze najlepiej zjeść brunch?
Dieta, która zaspokoi apetyt i dostarczy niezbędnej ilości składników odżywczych w ciągu dnia, powinna składać się z pięciu posiłków:
- śniadania,
- drugiego śniadania,
- obiadu,
- podwieczorku
- kolacji.
Należy zwrócić uwagę, aby drugie śniadanie i podwieczorek były potrawami mniej kalorycznymi niż inne codzienne posiłki.
Brunch najlepiej zjeść około 2-3 godz. po śniadaniu. Zapobiega to występowaniu zbyt długich przerw między jedzeniem mogących skutkować szybkim zmęczeniem organizmu i rozkojarzeniem (chociażby w pracy). Drugie śniadanie musi być lekkostrawne i stanowić jedynie przekąskę, pewnego rodzaju „paliwo” dla mózgu stymulujące go do sprawnego funkcjonowania.
Drugie śniadanie, zaraz po pierwszym, można uznać za najważniejszy posiłek w ciągu dnia. Korzystnie wpływa ono na metabolizm, dzięki czemu dostarczane w ciągu doby inne pokarmy są sprawnie trawione, a tłuszcz z nich pochodzący nie jest gromadzony przez organizm „na czarną godzinę”.
Aby brunch spełniał swoją funkcję, powinien dostarczać trzech głównych składników: węglowodanów, białek oraz tłuszczy.
Choć może wydawać się to mało oczywiste, to pożywne drugie śniadanie wpływa pozytywnie także na samopoczucie podczas dnia. Dzieje się tak, ponieważ zbyt długa przerwa między pierwszym posiłkiem w ciągu dnia a obiadem może doprowadzić do kurczenia się oraz rozkurczania naczyń krwionośnych, co z kolei przyczynia się do bólu głowy. To oraz uczucie zmęczenia stanowią prostą drogę do złego nastroju na cały dzień.
Co najlepiej zjeść na drugie śniadanie?
Zdrowy brunch składa się na przykład z owoców, warzyw, pełnoziarnistych produktów, a także nabiału. Dobrym wyborem jest mieszanie różnych składników (chociażby w formie sałatek).
Jogurt, koktajl lub pełnoziarnista kanapka to również prawidłowe decyzje żywieniowe.
Owsianka, jaglanka oraz pasty warzywne (takie jak hummus) są świetnymi propozycjami na zdrowe drugie śniadanie – dostarczają one cennych dla mózgu substancji, odżywiając go i zwalczając zmęczenie. Z tego samego powodu można śmiało spożyć garść orzechów, gorzką czekoladę lub sok ze świeżych owoców.
Szczególnie cenne składniki odżywcze, które powinny znaleźć się w produktach jedzonych o porannej porze, to m.in.: wapń (zawierają go np. orzechy laskowe, szczypiorek, fasola czy jarmuż), magnez (można znaleźć go w chlebie żytnim i serach twarogowych) oraz witamina B (nabiał, np. jogurty to tylko niektóre produkty, w których można ją znaleźć). To właśnie te elementy sprawiają, że po zjedzeniu drugiego śniadania organizm zyskuje siły niezbędne do dalszych aktywności w porze przedpołudniowej.
Jakie posiłki warto przygotować na drugie śniadanie?
Zaleca się, by posiłek składał się z takich potraw jak m.in.:
- batony musli,
- sałatka grecka zawierająca pomidory, cebulę, ogórki, pieprz, oregano itd.,
- owsianka z jogurtem naturalnym (można dodać do niej owoce, by zwiększyć zawartość witamin oraz uzyskać dobry smak posiłku),
- kanapki składające się z pełnoziarnistego pieczywa oraz warzyw. Zamiast masła, zawierającego dużą ilość tłuszczu, warto wykorzystać np. pastę rybną lub jajeczną,
Niedoceniany posiłek, czyli brunch
Wiele osób zapomina, jak ważnym posiłkiem jest drugie śniadanie. Dostarcza ono do organizmu cenne składniki odżywcze, dodając energii i chęci do pracy. Rezygnowanie ze zdrowego brunchu skutkuje nadmiernie długimi przerwami w jedzeniu, przez co organizm zaczyna akumulować tłuszcz, broniąc się przed głodówką. W efekcie ciężej jest zrzucić zbędne kilogramy.
Drugie śniadanie jest zatem posiłkiem, o którym warto pamiętać. Aby zachować stałą masę ciała i dostarczyć wraz z jedzeniem wszelkie niezbędne witaminy i minerały, należy przykładać dużą wagę do drugiego śniadania i nie skazywać się na nieprzyjemne napady głodu w ciągu dnia.