Choroby cywilizacyjne
29.11.2023
Choroby cywilizacyjne - czym są?
Według badaczy choroby cywilizacyjne są powodem śmierci około 40 milionów osób każdego roku, co stanowi około 70% wszystkich zgonów na świecie. Choroby te mają charakter przewlekły i są wynikiem kombinacji czynników, w tym genetyki, fizjologii, środowiska i zachowań.
Przykładowo:
- choroby sercowo-naczyniowe, które obejmują zawały serca i udary, są przyczyną 17,7 miliona zgonów każdego roku, co czyni ją najbardziej śmiertelnymi chorobami na świecie. Nieprawidłowości w funkcjonowaniu układy krwionośnego powodują: zawał serca, miażdżycę, nadciśnienie tętnicze, udary mózgu
- rak zabija około 8,8 miliona ludzi każdego roku, a następne w kolejce,
choroby układu oddechowego powodują śmierć około 3,9 miliona rocznie,
- cukrzyca, której roczny wskaźnik zachorowalności wynosi 1,6 miliona.
Te cztery grupy chorób są najczęstszymi przyczynami zgonów wśród wszystkich chorób cywilizacyjnych.
Choroby cywilizacyjne — przyczyny
Choroby cywilizacyjne nie bez powodu nazywane są epidemią XXI wieku. Rozprzestrzeniają się globalnie, są niezakaźne, a mimo to prowadzą do niepełnosprawności i w ponad 80% doprowadzają do przedwczesnych zgonów.
Wyróżnia się dwie przyczyny chorób cywilizacyjnych:
- bezpośrednie: brak aktywności fizycznej, siedzący tryb życia, zła dieta (monotonna, źle zbilansowana: bogata w energię, cukry, tłuszcze zwierzęce, sól, produkty wysoko przetworzone), nadużywanie alkoholu i kawy, palenie papierosów, a także brak odpoczynku, permanentny stres, wszechobecna kultura masowa, postęp technologiczny.
Pośrednie: to te, przed którymi człowiek nie może się obronić: galopujące uprzemysłowienie, zanieczyszczenie środowiska naturalnego (zanieczyszczenia powietrza, gleby, wody), hałas, promieniowanie jonizujące i in.
Choroby cywilizacyjne — rodzaje
Do chorób cywilizacyjnych zaliczamy schorzenia:
- przewodu pokarmowego: zła dieta, szybie jedzenie i stres, wpływają na upośledzenie układu pokarmowego. Powodują: chorobę wrzodową żołądka i dwunastnicy, refluks, biegunki, zaparcia, choroby jelit;
- psychiczne - stres, „wyścig szczurów” i poczucie osamotnienia przyczyniają się do powstawania nałogów i zaburzeń psychicznych: nerwicy, depresji, schizofrenii, anoreksji, bulimii, pracoholizmu, alkoholizmu, seksoholizmu, narkomanii;
- otyłość;
- cukrzyca;
- nowotwory.
Ogólnopolski program edukacyjny TRZYMAJ FORMĘ! od kilkunastu lat zwraca uwagę jak ważny jest zdrowy styl życia oraz zbilansowana dieta połączona z aktywnością fizyczną. Uczniowie szkół podstawowych zdobywają niezbędną wiedzę, która pozwoli im w przyszłości uniknąć schorzeń cywilizacyjnych. Nie czekaj zarejestruj swoją szkołę do 30.11.2023.
Masz ochotę na udział w konkursie wiedzy? Serdecznie zapraszamy. Termin zgłoszenia upływa 22.12.2023.
Formularz rejestracji online dostępny pod adresem http://konkurs.trzymajforme.pl/register/