Hałas #latozsanepidem
23.08.2023
KIEDY MOŻNA MÓWIĆ O HAŁASIE?
Hałas jest definiowany jako wszelkie nieprzyjemne, niepożądane, uciążliwe i dokuczliwe dźwięki. Mogą mieć one różne pochodzenie: komunikacyjne, przemysłowe, komunalne. Jesteśmy na nie narażeni wszędzie – również w domu. Warto pamiętać, że uciążliwy hałas to nie tylko dźwięki, ale również wibracje i drgania mechaniczne, które nie są słyszalne (infradźwięki o niskiej częstotliwości i ultradźwięki o wysokiej częstotliwości). Chociaż ich nie słyszymy, nie pozostają one bez wpływu na organizm.
O tym, co jest uznawane za uciążliwy hałas, decyduje wrażliwość osobnicza, ale także odległość od jego źródła. Co ważne, głośne dźwięki oddziałują na organizm człowieka, nawet gdy subiektywnie nie są odbierane za nieprzyjemne lub dokuczliwe.
Natężenie poszczególnych dźwięków przedstawia się następująco:
- szept – 10 decybeli,
- szum liści - 10-20 decybeli,
- rozmowa – 40-60 decybeli,
- krzyk dziecka – 80 decybeli,
- odkurzacz – 60 decybeli,
- kosiarka - 80 decybeli,
- spokojna ulica (bez ruchu ulicznego) – 30 decybeli,
- ruch uliczny – 80-90 decybeli,
- fajerwerki – 120 decybeli.
WPŁYW HAŁASU NA ZDROWIE CZŁOWIEKA
Przebywanie w hałasie może skutkować nie tylko trwałym uszkodzeniem słuchu. Skutki działania głośnych dźwięków odczuwa cały organizm. Uszkodzenia organiczne pojawiają się już przy 75 decybelach.
Regularny wpływ hałasu na zdrowie człowieka prowadzi do pogorszenia się ogólnego stanu zdrowia. Zbyt niskie lub wysokie dźwięki oddziałują negatywnie na psychikę - nawet gdy nie są zbyt głośne. Pojawiają się: rozdrażnienie, zdenerwowanie, agresja, a nawet zaburzenia psychiczne. Ponadto występują problemy z koncentracją, pogorszenie pamięci, upośledzenie funkcji poznawczych, niemożność skupienia uwagi oraz zaburzenia snu. Dzieje się tak, ponieważ pod wpływem hałasu układ nerwowy jest zbyt obciążony.
Skutki hałasu to również:
- zaburzenia ze strony układu krążenia (wzrost ciśnienia tętniczego krwi, zwężenie naczyń krwionośnych),
- zaburzenia ze strony układu pokarmowego (wzrost ryzyka wystąpienia choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy),
- nawracające bóle głowy,
- zaburzenia metaboliczne,
- zaburzenia hormonalne (nadmierne wydzielanie hormonów stresu),
- spadek odporności.